Forum Budowlane » Ogrzewanie domu i mieszkania

• 3 wpisy
    6 listopada 2006 10:21:38 CET
    Posiadam dom, w którym wykorzystuję w systemie ogrzewania kominek z płaszczem wodnym, solary oraz tradycyjny piec gazowy. Dom zamieszkuję od czerwca zeszłego roku więc mogłem sprawdzić taki system ogrzewania i wystawiam ocenę 5. W chwili obecnej projektuję stajnię i chciałbym uzyskać podobną ocenę z jedną różnicą: brak zastosowania kotła gazowego. W projektowanym budynku około 160m2 nie będzie pomieszczeń całorocznych jednak planowana jest łazienka, pokój gościnny oraz pokój kominkowy, w którym chcę zamontować kominek z płaszczem wodnym a dodatkowo na dachu solary próżniowe. Czy jest możliwość aby w zimie solary utrzymywały temperaturę wody w obiegu powyżej 0 stopni gdyż nie jest planowane codzienne palenie w kominku.
    Pozdrawiam Nowoczesny.
    • 148 wpisy
    6 listopada 2006 19:28:57 CET
    Witam

Kolektory słoneczne są alternatywnym źródłem ciepła, aby dobrze funkcjonowały potrzebne jest słońce a w miesiacach zimowych mamy go najmniej. Dlatego też bez dodatkowego ogrzewania nie da się utrzymać temperatury powyżej 0 stopni.
    Może należałoby się zastanowić nad montażem kotła elektrycznego, który jest niezależnym źródłem od warunków pogodowych.
    System byłby połączony z kolektorami słonecznymi, które pracując odłączałyby kocioł elektryczny. A całość ciepła należałoby akumulować w zbiornikach buforowych.

Tadeusz Kołodziejski
    EKOEMITER

Szybka Odpowiedź