Forum Budowlane » Stolarka okienna i drzwiowa

zimny parapet i miejsce ościeżnicy

• 11 wpisy
    15 listopada 2006 15:31:57 CET
    W mieszkaniu w którym mieszkam okan były wymieniane 10 lat temu ale co rok jest gorsza eksploatacja. W miejscu styku ościeznicy i parapetu w ciągu zimy jest lodowaty parapet. Jak były duże mrozy to na dolnych zawiasach skrzydła okniennego pojawiał się szron i przymarzły dolne uszczelki. Nie ma luzów na skrzydle, okno zamyka się prawidłowo. Dodam że zarówno okno jak i parapet są drewniane.
    Zastanawiam się czy okna są dobrze zamontowane?
    Czy ościeżnica winna być w połowie grubości muru czy też bliżej zewnętrznej krawędzi lub odwrotnie - może to ma jakiś wpływ?
    • 14 wpisy
    16 listopada 2006 13:18:06 CET
    Prawdopodobnie problem tkwi w błędnym montażu polegajacym na umieszczeniu okna w złej pozycji wzgledem grubosci muru oraz niedostatecznym uszczelnieniu szczelin pomiędzy oknem a murem i parapetem. Dodatkowo jeżeli okna są nierozszczelnione lub nie sa zaopatrzone w nawieniki brak jest prawidłowej wentylacji w pomieszczeniu. Para wodna skrapla się na najchłodniejszych fragmentach budynku i w skrajnych przypadkach zamarza w miejscach gdzie powstały mostki termiczne. Bardziej szczegółowo całe to zagadnienie jest opisane w opracowanym przez nasz dział techniczny "Poradniku montażu okien" (strony 51-57) dostępnym na naszej stronie internetowej w dziale VADEMECUM
    • 11 wpisy
    17 listopada 2006 14:54:10 CET
    Przeczytałam instrukcję montażu okien - to znalazłam na stronie którą mi pan polecił.
    I według tego rama okna winna być zamontowana w miejscu gdzie jest warstwa ocieplenia w murze.
    Budynek ma 28 lat - i ściany są z takiego szarego dużego pustaka następnie jest warstwa ocieplenia i dopiero cegła. Czyli okno winno być w miejscu warstwy ocieplenia?
    A jeśli ocieplenie jest zewnętrzne to wtedy bleżej krawędzi zewnętrznej i tak aby ocieplenie wypełniało narożniki okna. Chyba tak?
    • 14 wpisy
    20 listopada 2006 11:15:22 CET
    Dokładnie tak to powinno wyglądać, by uniknąć wystąpienia opisanych wcześniej zjawisk.

Szybka Odpowiedź