Forum Budowlane » Stolarka okienna i drzwiowa

Okna Aluplastu i montaż parapetów - bubel czy norm

  • 65535 wpisy
  11 marca 2008 22:26:40 CET
  Wymieniono mi okna z PCV z profilem Ideal 4000 z Aluplastu oraz parapety z konglomarmuru gr. 3 cm głę cm . Mam wiele zastrzeżeń co do jakości okien i ich montażu oraz montażu parapetów. Okna montowali fachowcy z firmy która je produkuje, miałem nadzieję że nie będzie problemów. Jestem elektronikiem i nie znam sie na budowlance, jednak to co zobaczyłem zdumiało mnie. Duży balkon ( okno 1470 + drzwi 870 + okno 870 )obsadzono na 7 kotwach (dwie z lewej, dwie z prawej i trzy u góry). Podobnie pozostałe okna (1470X1420) na 5 kotwach. Okna posiadają u spodu popielatą listwę PCV do której dosunięty jest parapet, pod parapetem wypełniono pianką dość znaczną powierzchnię jakieś 5X5 cm i otynkowano. Całe zmartwienie w tym że parapet jest luźny a słupek w oknie rusza się w prawo i lewo wyginając górna oraz dolna poprzeczkę ościeżnicy wydając przy tym jakieś stuki - jakby coś w środku luźne było. Przy zamykaniu okien też coś dzwoni i stuka. Mam zamontowane kilka lat wcześniej inne okna i tych problemów nie ma. Proponowałem monterom aby zamiast pianki dali gruz z betonem albo sam beton, to powiedzieli że jest dobrze że tak ma być a pod parapet mogę sobie przykręcić blaszane wsporniki, a ilość kotew jest wystarczająca żeby okno nie wypadło.
  Mam pytanie czy tak się dziś montuje okna, czy mogę wnioskować o wymianę ościeżnic i prawidłowe osadzenie parapetów?
  • 14 wpisy
  12 marca 2008 10:26:26 CET
  Co do montażu parapetów to trudno powiedzieć. Na pewno powinny być trwale zamocowane (np. przyklejone klejem do glazury do przygotowanego i obrobionego podłoża).
  Jeśli chodzi o mocowanie okien to w naszych wytycznych technologicznych znajduje się następujący zapis:

  " 7.2 Mocowanie / zakotwienie w bryle budynku
  Miejsca mocowania muszą być ustalone tak, by zagwarantowane było prawidłowe przenoszenie ystępujących sił na budynek. Dlatego muszą być one dopasowane do długości okuć i i rozmieszczenia odkładek szklenia.Z reguły odstęp między poszczególnymi punktami mocowania w przypadku profili usztywnianych powinien wynosić maksymalnie 700 mm."

  Uginanie sie słupków może być powodem ich niewłaściwego doboru, ale możemy to stwierdzić dopiero mając dokładne informacje na temat użytych w tych oknach profili. Jeśli Pan posiada takie informacje, to może je Pan przesłać do naszego doradcy technicznego na adres technik@ .
  Wszelkie zastrzeżenia może Pan (a nawet powinien) zgłosić do producenta okien, który udziela gwarancji na wykonanie, montaż i prawidłowe działanie okien. Jest to jedyna droga. Nasza firma jest producentem jedynie półproduktu, jakim są profile PVC do produkcji okien.

Szybka Odpowiedź