Forum Budowlane » Stolarka okienna i drzwiowa

Okna dzwiekoszczelne

• 1 wpisy
    7 lipca 2008 19:37:12 CEST
    Witam,
    mam pytania przeymierzam się do zakupu okien dźwiękoszczelnych dla porównania zwykle szyby maja wspolczynnik ok 30dB a dzwiekoszczelne 40-50dB, jednak jeśli okno jest zrobione jakby z 3 ch szyb (zamiast 2 szyb) oddzielonymi od siebie przestrzeniami powietrznymi to czy jesli to sa zwykle szyby to wspolczynnik izolacji akustycznej się jakoś sumuje i wtedy można je stosować zamiennie z oknami złożonymi z 2 szyb tylko ze dźwiękochłonnymi ??

z góry dziękuje za odpowiedź
    pozdrawiam
    • 14 wpisy
    16 lipca 2008 14:32:13 CEST
    Ponieważ nie jestem ekspertem w tym zakresie dlatego zwróciłem się z prośbą o pomoc do znango producenta szyb. Otrzymałem następująca odpowiedź:
    W przypadku szyby dwukomorowej nie można sumować wartości izolacyjności dwóch szyb pojedynczych. Szyba standardowa jednokomorowa 4mm-16Ar-4mm ma wsp. Rw=31, szyba dwukomorowa 4-12-4-12-4 ma wsp. Rw około 33-34 decybele. Jeżeli chodzi o izolacyjność dźwiękową to dobra szyba jednokomorowa wystarczy. Zastosowanie asymetrycznego zestawu dwukomorowego (różne grubości szyb) poprawia trochę ale nie jest to bardzo duża różnica.
    Przykładowe zestawy można zobaczyć na stronie producenta szyb:

Mam nadzieję, że ta informacja jest satysfakcjonująca.
    pozdrawiam
    Marcin Szewczuk

Szybka Odpowiedź