Forum Budowlane » Stolarka okienna i drzwiowa

Czym usunąć zacieki z szyb?

• 1 wpisy
    26 listopada 2009 14:48:57 CET
    Na wstępie chciałbym się przywitać, gdyż to mój pierwszy post na forum, dlatego też, witam Was serdedcznie. :smile:

Teraz do rzeczy:
    Otóż, jakiś czas temu ekipa remontowa robiła sąsiadowi z góry jakiś remont na balkonie. W związku z tym wciągali liną z parteru wiadra wypełnione wodą, która to po jakimś czasie nie byłą już zwykłą czystą wodą, a po prostu zalewana była w wiadro po jakieś zaprawie murarskiej/cemencie czy innym czymś tego typu.

I wiadomo jak to z wciąganiem po linie pełnego wiaderka chybotać musiało im się to na wszystkie strony i przez to właśnie mam pozalewane szyby w zabudowie balkonowej.

Niczym nie chce to zejść.

Próbowano:
    - wodą z ludwikiem
    - Clinami itp.
    - octem
    - pastą do zębów (może głupie, ale słyszałem, że działa )
    - benzyną ekstrakcyjną

Co jeszcze byście polecili?

Wersja skrocona:

Czym usunąć zacieki pocementowe/pobetonowe z szyb?

Pozdrawiam i z góry dzięki za jakieś rady.
    • 605 wpisy
    4 grudnia 2009 17:59:49 CET
    Witam
    Może spróbuje pani płynem do mycia okien
  • 7 stycznia 2010 14:01:42 CET
    Witam
    Usunięcie takich zabrudzeń jest ciężkie gdyż szyby i okna powinny zostać zabezpieczone folią na czas remontu. Jednak jeżeli już doszło do zabrudzenia to najlepszym sposobem jest zastosowanie płynu do czyszczenia okien z zabrudzeń po remontowych nazwie KOSMOFEN, można go szukać w marketach budowlanych lub większych salonach sprzedaży okien.
    • 1 wpisy
    16 kwietnia 2014 23:34:43 CEST

Witam, W pierwszej kolejności jak OPAL napisał trzeba sprawdzić chemię (np. Kosmofen), jeżeli się nie da można spróbować pastę do polerowania szyb. Jeżeli pasta nie pomoże (bardzo rzadkie przypadki) to pozostaje naprawa szyby przez specjalistyczną firmę. Pozdrawiam.

Ten wpis został zmieniony przez clearview w 13 maja 2014 13:28:44 CEST"
    • 15 wpisy
    28 kwietnia 2014 17:52:12 CEST
    Ja bym spróbował jeszcze jedną pochodną ropy naftowej czyli rozpuszczalnikiem. Poza tym moim zdaniem może Pani nawet domagać się odszkodowania albo od sąsiada, albo od ekipy którą on wynajął.
    • 26 wpisy
    28 lutego 2015 18:46:00 CET
    Nie wiem po co aż tyle chemii do takiego zabiegu. Wystarczy mocno namoczyć taki zaciek i delikatnie usuwać ściereczką. Dobrze jest też użyć czegoś do natłuszczenia powierzchni (może być oliwka dla dzieci).
    • 11 wpisy
    18 maja 2017 13:46:56 CEST
    Stary temat ale może komuś się przyda. Ja w samochodzie miałem porysowaną przednią szybę. Była w oryginale więc nie chciałem wymieniać. Odprysków żadnych tam nie miałem więc było prościej. Pojechałem do chłopaka co wypolerował mi szybę tlenkiem ceru. Coś jakby polerował lakier na samochodzie. Dzień i noc po jego pracy. A piszę to, bo też miałem jakiś zaciek na przedniej szybie. Jakby właśnie coś z cementem mi chlapnęło na szybę. Pojęcia nie mam co to było i skąd się wzięło. Na pewno to nie był ptak.

Poza tym ciężkie do usunięcia w domach są zacieki na mlecznym szkle jakie jest dawane do drzwi wewnętrznych. Z jednej strony szyba jest gładka, a z drugiej mleczna. I to od tej strony ciężko ją domyć. Teraz można zamówić sobie drzwi z szybą VSG (np. Erkado takie coś ma), gdzie mleczna folia wklejona jest pomiędzy dwie gładkie szyby. Dobrze się to myje, bo są po oby stronach normalne gładki szyby, a ta mleczna przysłona znajduje się wewnątrz.
    • 63 wpisy
    11 lipca 2017 10:37:39 CEST

Może pomóc: -środek do polerowania metali i czyszczenia wyrobów ceramicznych lub -kwas solny rozcieńczony wodą w stosunku 3:1.

Ten wpis został zmieniony przez memnon w 11 lipca 2017 10:38:01 CEST"
    • 27 wpisy
    15 lipca 2017 22:19:43 CEST
    może rozpuszczalnik
    • 11 wpisy
    18 lipca 2017 16:05:55 CEST
    Wszystkie te środki mogą (i prawdopodobnie to zrobią) uszkodzić powierzchnię szyby. Szkło mleczne zazwyczaj wykonywane jest poprzez piaskowanie powierzchni szkła - stąd to matowe wykończenie.
    Używanie rozpuszczalników czy o zgrozo kwasu solnego najprawdopodobniej doprowadzi do odbarwienia się szkła.
    Trzeba przeczytać uważnie instrukcję obsługi drzwi (dział np. konserwacja) i wiadomo czego można używać aby nie stracić gwarancji.

Zacznie pobierać się karta gwarancyjna Erkado. Tam jest dział "zasady użytkowania i konserwacji". Wszystko jest tam jasno opisane czym czyścić drzwi.

Szybka Odpowiedź