Forum Budowlane » Projekt i aranżacja ogrodu

Nie za późno na ogród?

  • 39 wpisy
  5 października 2006 21:24:44 CEST
  Właśnie skończyliśmy budowę i lada dzień wprowadzamy się do nowego domu.

  Działka wokół budynku przypomina na razie plac budowy, a ja nie wyobrażam sobie, żebym mogła przeżyć jesień i zimę, mając taki widok z okna.

  Czy o tej porze roku warto jeszcze zaczynać jakiekolwiek prace w ogrodzie?
  Jesli tak - to jakie? Czy tylko wytyczyć ścieżki i grządki, ułożyć kamienie na skalniaki - czy może jakieś rośliny można już posadzić?

  Obecnie działka jest pusta, nie rośnie żadne drzewo ani krzaczek.

  Ogrodnicy-amatorzy - a może i fachowcy - poradźcie, proszę!
  • 39 wpisy
  6 października 2006 01:42:12 CEST
  Z roślinami się nie spiesz.
  Na razie zaprojektuj sobie ogród (możesz z pomocą fachowca - ale to kosztuje), rozplanuj. Możesz wytyczyć alejki, wyznaczyć miejsce na ewentualny warzywniak albo trawnik rekreacyjny. Poukładanie kamieni na skalniak to też praca, którą można wykonać teraz.
  Drzewa, krzewy i inne rośliny zostaw na wiosnę.
  ...a co będzie, jeśli przyjdą takie mrozy jak ostatniej zimy i wszystko wymarznie zanim się dobrze przyjmie?
  Na brzydki widok z okna spadnie śnieg i zimę przetrwasz :lol:

  Pozdrawiam,
  Bart.
  • 39 wpisy
  9 października 2006 12:27:39 CEST
  Jesień, tuż po zakończeniu budowy, jest bardzo dobrym czasem na uporządkowanie terenu, oczyszczenie go z resztek pobudowlanych śmieci, wyrównanie terenu, odchwaszczenie. itp prace porządkowe. Z sadzeniem roslin lepiej sie nie spieszyc, bo posadzone teraz nie zdążyłyby sie dobrze ukorzenic przed zimą i mrozami, czego skutkiem mogło by byc ich przemarznięcie. Jedynie niektóre rosliny sprzedawane z gołym korzeniem powinno sie sadzic późną jesienią.
  Zimę można spędzić na dokładne przemyślenie potrzeb, pomysłów i zaprojektowanie ogrodu, może trzeba poprosić fachowca o pomoc. A za sadzenie lepiej bedzie sie zabrac dopiero wiosną, wybierając rosliny dokładnie z listy zakupowej. Takie uporzadkowanie pozwoli na unikniecie nieprzemyslanych zakupów, czyli roslin w ogrodzie z którymi nie wiadomo co zrobić...
  Pozdrawiam serdecznie
  Barbara Błaszczyk
  • 3 wpisy
  16 października 2006 13:10:42 CEST
  Witam
  Ten czas lepiej spędzić na zaprojektowaniu nawadniana podziemnego żeby było już wkopane jak będziesz siał trawę. Mogę coś podpowiedzieć w tym kierunku bo sam sobie montowałem i zrobiłem to niewielkim kosztem super sprawa bo ogród podlewa się sam i nie trzeba marnować czasu. Jeśli ktoś jest zainteresowany to proszę pisać gabrielkowalski@
  Z przyjemnością pomogę!!!!
  • 612 wpisy
  30 lipca 2016 23:00:53 CEST
  Może ułożenie podjazdu i ścieżek. Sprawdź ofertę Pozbruk na Bruk oraz Kamień Ogrodowy.
  • 261 wpisy
  1 czerwca 2017 02:11:05 CEST
  dokładnie albo Epoka Rustica rozwiązanie ktore na prawdę wygląda świetnie nawet na podjeździe a grubość i wykonanie umożliwia użycie go nawet na podjeździe :)
  • 9 wpisy
  17 lipca 2017 17:08:14 CEST

  Doradzałbym najpierw dokładne zaprojektowanie ogrodu. Z roślinami bym poczekał jeszcze jakiś czas jak juz prace ustąpią i ziemia się trochę zregeneruje

  • 566 wpisy
  20 lipca 2017 13:30:13 CEST
  NIgdy nie jest za poxno, jeżeli szukasz pomysłów na wykończenie to koniecznie sprawdź Pozbruk
  • 20 wpisy
  29 listopada 2017 10:29:07 CET
  Co innego planowanie ogrodu a co innego prace z tym związane i tutaj moim zdaniem najlepsza porą na to aby je rozpocząć bezie wczesna wiosna.
  • 33 wpisy
  1 lutego 2018 09:00:09 CET

  Pewnie, że teraz na spokojnie możesz sobie zaplanować, zrobić projekt ogrodu, a wczesną wiosną ruszyć z robotą. Tak będzie nawet najlepiej bo na spokojnie zastanowisz się co chcesz. Co do samego zakładania ogrodu, to pamiętaj, że różne gatunki sadzi się o rożnej porze roku - jedne lepiej się przyjmują wiosną, inne latem, a jeszcze inne lepiej na jesieni posadzi. Mi sporo w temacie sadzenia i pielęgnacji roślin powiedzieli sprzedawcy ze szkółkarstwa ozdobnego Ulińscy, gdzie kupowałam większość roślin. Więc nie musiałam siedzieć i szukać tych informacji w ne

  • 566 wpisy
  20 maja 2019 17:53:42 CEST
  Ja również jestem za propozycjami od Pozbruk, a dokładnie jeżeli chodzi o wybór kostki do wykonania otoczenia domu i podjazdu to zdecydowałem się na Nostalit 8 w melanżu jesiennym. Kolorystka i sam wzór idealnie pasował do naszej wizji :)

Szybka Odpowiedź

 
 
 
Obecni eksperci
Agnieszka Skałowska
Projektowanie i aranżacja wnętrz
Systemy alarmowe i telewizja przemysłowa
Domy prefabrykowane, szkielet stalowy
Finanse i formalności