Forum Budowlane » Tarasy, balkony, loggie

Posadzka balkonowa z drewna? Nic prostszego!

 • 19 lipca 2011 01:43:06 CEST

  Myśląc o budowie posadzki na balkonie, do głowy najczęściej przychodzi nam klasyczne rozwiązanie, czyli podłoże z płytek ceramicznych. Coraz częściej jednak, domownicy zwracają uwagę na ekologiczny materiał drewno – polimer.

  Drewno – polimer (WPC) to kompozyt drewna, łatwy w pielęgnacji i odporny na warunki atmosferyczne. Jest kombinacją drewnianych i naturalnych polimerowych włókien. Jego zaletą jest także wygląd i dotyk drewna. Znajduje także zastosowanie jako materiał na obrzeża basenów, podłoża werand i tarasów czy do budowy altan lub ogrodzeń. Przy posadzce balkonowej należy zwrócić uwagę na trwałość tworzywa, które szczególnie w sezonie urlopowym jest mocno eksploatowane.

  Trwały i estetyczny

  Deska balkonowa z WPC jest odporna na mróz, dlatego nie musimy przejmować się tym, że po zimie nasza posadzka wymagać będzie naprawy. Właściwości przetestowanego i bezpiecznego drewno – polimeru (60% - włókno drewna bambusowego, 30% - polietylen dużej gęstości HDPE, 10% dodatki - środki wytrzymałe na promieniowanie UV, przeciwutleniacze, stabilizatory, barwniki) sprawiają, że materiał ten jest także odporny na zarysowania i pleśnie. Domownicy zwracają również uwagę na to, czy tworzywo, z którego zrobiona jest posadzka balkonowa jest antypoślizgowe. W płytkach ceramicznych niestety trudno o takie właściwości.

  Sceptycy powiedzą, że jeśli drewno, to na pewno po jakimś czasie pojawi się na nim pleśń, zarysowania, podłogę taką trzeba będzie co rok malować, a utrzymanie czystości to sprawa o wiele trudniejsza niż na płytkach. Jeśli chodzi o zwykłe drewno - ze sceptykami nie ma co dyskutować, ale nie mówimy tutaj o zwykłym drewnie.

  Materiał na podłogę balkonową z WPC jest produktem gotowym, nie trzeba go lakierować. Do wyboru klienci oczywiście mają różne odcienie koloru i wzory. Nie jest to tworzywo nietrwałe, ponieważ polimery wchodzące w skład kompozytu sprawiają, że jest ono solidne i odporne na uszkodzenia. Płytki wystarczy tylko ułożyć na balkonie i…już. A do mycia, wystarczy tylko woda.

  Użytkownicy balkonu z płytek WPC nie muszą się także obawiać, że podłogę po pewnym czasie zacznie trawić grzyb. Dzięki polimerom nic takiego podłodze nie grozi. Na płytkach ceramicznych z pewnością także taki „niechciany gość” się nie pojawi, ale piętą achillesową w tego typu materiału jest fuga, która na działanie bakterii spowodowane wilgocią jest narażona najbardziej.

  Szybki montaż

  Płytki balkonowe z WPC montuje się szybko i bez specjalnych umiejętności. Ich montaż nie wymaga dodatkowego osprzętu i spoiwa, dlatego poradzi sobie z nimi każdy domowy majsterkowicz – Materiał WPC, który można wykorzystać na balkonie przeznaczony jest do samodzielnego montażu. Układając posadzkę łączymy płytki na zatrzaski, dzięki czemu możemy je bardzo łatwo zamontować, ale także zdemontować – mówi Marek Maczuła z firmy Technomac (). Łatwość w montażu to jedna sprawa, jednak nie należy zapominać o odpowiednim podłożu zanim zamocujemy płytki. I tutaj nie istotne jest, czy naszą posadzkę zamierzamy zbudować z ceramiki, kamienia czy drewna. Podłoże musi być utwardzone i równe, najlepiej z wylewki betonowej zapewniającej prawidłowe odprowadzanie wody.

 • 12 listopada 2012 09:24:42 CET
  Ja polecam deski ż desek tarasowych polega na ułożeniu niewykończonych desek za pomocą metalowych 'klipsów' na legarach drewnianych. Następnie deski zostają zabezpieczone olejem naturalnym zabezpieczającym przed wnikaniem wilgoci i ułatwiająym ich konserwację.W swoim domu na tarasie mam takie deski ,1235,1, .Bez względu na warunki atmosferyczne zachowują się bardzo dobrze.Są proste w konserwacji serecznie polecam
  • 1089 wpisy
  4 maja 2016 20:59:42 CEST
  A czy nie lepiej mieć trwałe i piekne płyty dekoracyjne bez strachu o trwałość i ciągłą utratę czasu aby zadbać o to drewno. Według mnie Łupek Śniezny Pozbruk to dopiero jest klasa :)
  • 1089 wpisy
  1 czerwca 2017 12:15:34 CEST
  A teraz pojawila sie jeszcze kostka dekoracyjna imitująca drewno Kanada w Pozbruk która rzeczywiście jest ciekawym zastępstwem desek.
  • 243 wpisy
  13 września 2018 14:34:17 CEST
  Warto również odpowiednio dobrać materiał na posadzkę w naszym przypadku wybór padł na Płytę z linii Presstone, a dokładnie model Marmur Śnieżny. Idealny kolor, dobra trwałość i do tego zabezpieczona przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych.
  • 541 wpisy
  20 maja 2019 18:07:17 CEST
  No to może lepiej już właśnie tak jak proponują poprzednicy pójść w materiał podobny do drewna, jak Kanada Pozbruk, który zaskakuje jakością wykonania i pięknym wyglądem zbliżonym własnie do struktury i kolorytu drewna.

Szybka Odpowiedź