Forum Budowlane » Dachy, rynny, roboty dekarskie

Norma budowlana - przekładanie dachu

• 2 wpisy
    29 maja 2013 11:20:10 CEST
    Zwracam się do Państwa z pytaniem dotyczącym strat dachówki, które mogą nastąpić przy przekładaniu dachu. Instytucja dofinansowująca rozpatrująca projekt podważyła pozycję kosztorysu mówiącą o częściowej wymianie dachówki, która zostanie zdewastowana w trakcie przekładania dachu koniecznego dla skutecznego zaizolowania. Potrzebuję w odpowiedzi na podważenie kosztu podeprzeć się normą budowlaną, która mówi jasno o przekładaniu dachówki i procencie dachówek, które mogą ulec dewastacji w trakcie procesu. O istnieniu takiej normy uświadomił mnie dekarz z wieloletnim doświadczeniem. Twierdził, że w przypadku dachu pokrytego dachówką karpiową zakłada się stratę 2 szt na m2, przy założeniu, że na ten metr wchodzi 48 szt. dachówki. Niestety nie był w stanie podać normy, która o tym mówi. Będę niezmiernie wdzięczny za pomoc w odnalezieniu podstawy prawnej potwierdzającej ten fakt. Pozdrawiam

Darek Goc

• 24 wpisy
    29 maja 2013 18:38:56 CEST

Jeśli chodzi o Normę PN-EN, to takowej nie ma, co innego Katalog Nakładów Rzeczowych (potocznie zwany KNR). Zwróć się prosze ponownie do kosztorysanta, który, o ile bedzie biegły, dopasuje ci odpowiedni KNR do twojej dachówki wraz ze wszystkimi niezbędnymi do wymiany obró poda koszt. Taki kosztorys sporządząny z kilku źródeł będzie bardziej wiarygodny.

By przyśpieszyć sprawę wpisz proszę w googlach "wymiana dachówki KNR" :)

Pozdrawiam.

• 2 wpisy
    29 maja 2013 21:01:27 CEST

Faktycznie źle się chyba wyraziłem. Chodziło mi o wyceny robót budowlanych wg KNR. Przy wycenie przełożenia dachu kalkulowany jest koszt dachówki zdewastowanej, którą wylicza się wg określonego współczynnika dla danego rodzaju dachówki. Spróbuję poszukać wg Pan rad.

Dziękuję za informację i pozdrawiam

Darek Goc

Szybka Odpowiedź