Forum Budowlane » Ogrzewanie domu i mieszkania

ogrzewanie podłogowe

  • 102 wpisy
  24 maja 2018 13:54:32 CEST

  Witam,

  Do współpracy z ogrzewaniem podłogowym oprócz pomp ciepła, doskonale sprawdzają się również gazowe kotły kondensacyjne. Dzięki obniżonym parametrom zasilania, kocioł kondensacyjny odzyskuje większą ilość ciepła ze skroplin, co powoduje wzrost jego sprawności. Marka Junkers-Bosch posiada w swojej ofercie zarówno pompy ciepła, jak i gazowe kotły kondensacyjne. W sprawie doboru urządzenia o odpowiedniej mocy zachęcam do kontaktu z Autoryzowanym Instalatorem marki Junkers. Na stronie internetowej znajduje się wyszukiwarka instalatorów wraz z ich miejscem zamieszkania, którzy pomogą z doborem odpowiedniego urządzenia oraz wykonają instalację. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 600 801.
  Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się wszystkie informacje odnośnie naszych produktów:
  Pozdrawiam,
  ________________________________
  Konsultant marki Junkers-Bosch

  • 174 wpisy
  24 maja 2018 14:33:07 CEST

  Na pytanie, kiedy zwróci się pompa ciepła nie ma tak naprawdę jednej uniwersalnej odpowiedzi, gdyż zależy to od szeregu zmiennych, np. od tego, jak dobrze ocieplony jest budynek, jaki jest sposób eksploatacji pompy i czy dobrze dobrano ją do ogrzewanej kubatury. Według niektórych kalkulacji taka instalacja może się zwrócić nawet i po 15 latach. Największą sprawność pompa uzyskuje właśnie we współpracy z podłogówką, jednak trzeba koniecznie zadbać o solidne docieplenie podłogi na gruncie.

  • 210 wpisy
  12 czerwca 2018 12:29:13 CEST
  zgadza się - tempo zwrotu takiej inwestycji zależy też od wielkości domu, liczby mieszkańców itp. można to srpawdzić na swoim przykładzie na takim kalkulatorze -
  • 30 wpisy
  4 lipca 2018 20:14:45 CEST
  Nie da się tego jednoznacznie wyliczyć. Nawet kalkulatory tu są zawodne, bo wszystko będzie i tak zależało od samego sposobu użytkowania. Nie zmienia to faktu, że początkowe nakłady na pompę ciepła i całe oprzyrządowanie (np. całą podłogówkę) są wysokie. Ja znam dwa przypadki domów ogrzewanych tylko elektrycznie. I oba są zbudowane w technologii szkieletu (jeden ocieplony pianką a drugi chyba wełną - musiałbym się dopytać). I koszty ogrzewania takiego domu wcale wysokie nie były. Dom ocieplony pianką ma ok. 110m2 i koszty ogrzewania w ostatnim okresie wyniosły jakieś 2500. Jakby była pompa ciepła to koszt roczny może byłby w okolicy 500, co daje nam 2000 oszczędności na rok. Ile kosztuje taka pompa wraz z całą instalacją i podłogówką? 50000? Koszt paneli Eco Partner wyszedł mniej niż 10000. biorąc róznicę równą 40000 i róznicę w kosztach eksploatacji 2000 daje nam to 20 lat zanim spłaci się sama pompa. Czy powyżej 20 lat będzie ona działać tak samo sprawnie i bezawaryjnie? Wątpliwe.
  • 95 wpisy
  5 lipca 2018 13:43:47 CEST

  Dom szkieletowy o powierzchni 84 m2, ogrzewany foliami grzewczymi wygenerował 1588 zł

  kosztów za ubiegły sezon grzewczy.

  • 239 wpisy
  25 lipca 2018 09:53:06 CEST
  Poma Vikersønn Bjørn 6 - gruntowa pompa ciepła przy podobnej powierzchni domu (91 mkw) w okresie grzewczym 190zł/ miesięcznie (październik-marzec), czyli wychodzi około 1000zł za całość
  • 95 wpisy
  25 lipca 2018 11:40:06 CEST

  Oczywiście, że koszty ogrzewania pompą będą niższe, ale porównując koszt inwestycji i eksploatacji oraz konieczność wymiany pompy po kilkunastu latach wychodzi takie ogrzewanie 3 razy drożej od ogrzewania podczerwienią. O wymianie części i usterkach nawet nie wspomnę.

  • 210 wpisy
  6 sierpnia 2018 16:46:00 CEST
  wymiana części i usterki - od tego są serwisy i odpowiednie gwarancje, dlatego warto rozglądając się za producentem zwrócić uwagę na to, żeby na instalację i pompę dawał minimum 10 lat gwarancji + serwis 24h
 • 8 sierpnia 2018 10:19:08 CEST

  Witam, ja do tego polecałbym jeszcze zwrócić uwagę na konfigurację i prawidłową instalację i uruchomienie urządzenia. Dla mnie to jest recepta na dobrze, efektywnie i długo działający system. 

  Wybonawcę wybierajcie kompoetentnego, z doświadczeniem, referencjami i polecanego np. przez producenta. 

  • 239 wpisy
  16 sierpnia 2018 15:16:10 CEST
  Zgadzam się: dobór pompy i górnego źródła, instalacja, uruchomienie, a potem serwis i gwarancja = rzetelny producent
  • 102 wpisy
  30 sierpnia 2018 13:34:16 CEST
  truncate1980 napisał/a:
  wymiana części i usterki - od tego są serwisy i odpowiednie gwarancje, dlatego warto rozglądając się za producentem zwrócić uwagę na to, żeby na instalację i pompę dawał minimum 10 lat gwarancji + serwis 24h

  Witam,

  Zachęcam Państwa do zainteresowania się pompami ciepła z rodziny Logatherm marki Buderus. Nasze pompy cechują się solidnym wykonaniem, posiadają wysokiej klasy sprężarkę i wymiennik ciepła. Gwarantuje to długą żywotność i wysoką sprawność wytwarzania energii cieplnej. Na nasze pompy ciepła oferujemy gwarancję do 5 lat oraz całodobową pomoc naszych Autoryzowanych Serwisantów. W sprawie pomocy przy doborze pompy ciepła, jej wycenie oraz montażu zachęcam do kontaktu z jednym z Autoryzowanych Instalatorów naszej marki. Ich wyszukiwarkę w zależności od regionu można znaleźć na stronie . Możliwy jest również kontakt telefoniczny z autoryzowanym serwisem marki pod numerem infolinii: 801 777 008.
  Bardziej szczegółowe informacje o pompie ciepła dostępne są na stronie internetowej:
  Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
  Pozdrawiam,
  ________________________________
  Konsultant marki Buderus

  • 102 wpisy
  31 sierpnia 2018 10:03:02 CEST
  drumcode napisał/a:
  Zgadzam się: dobór pompy i górnego źródła, instalacja, uruchomienie, a potem serwis i gwarancja = rzetelny producent

  Witam,

  W kompleksowym wykonaniu instalacji grzewczej z powietrzną pompą ciepła może pomóc Państwu jeden z Autoryzowanych Instalatorów marki Junkers-Bosch. Nasz Instalator pomoże w doborze odpowiedniej pompy ciepła, wykona jej montaż wraz z pierwszym uruchomieniem. Na nasze pompy ciepła można uzyskać gwarancję do 5 lat.
  W swojej ofercie posiadamy powietrzne pompy ciepła typu monoblok lub split z rodziny Bosch Compress. Pompy cechują się wysoką jakością wykonania, co pozwoli na bezawaryjną pracę przez wiele sezonów grzewczych.
  Na stronie internetowej znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od miejsca zamieszkania. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810.
  Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się szczegółowe informacje odnośnie pomp ciepła Bosch Compress:
  Pozdrawiam,
  ________________________________
  Konsultant marki Junkers-Bosch

  • 174 wpisy
  3 września 2018 14:27:00 CEST
  Na pewno newralgicznym momentem jest instalacja pompy ciepła i wodnego ogrzewania podłogowego, a następnie odpowiednia regulacja całego układu. Bez tego nawet dobrze dobrane urządzenie może nie spełniać oczekiwań. Montaż wodnego ogrzewania podłogowego ułatwiają płyty Knauf Therm Floor Heating, ze specjalnymi wypustkami pozwalającymi na montaż orurowania w warstwie ocieplenia. Taki sposób umiejscowienia rur pozwala na zwiększenie efektywności podłogówki zasilanej pompą ciepła, dzięki czemu można w niektórych przypadkach zmniejszyć temperaturę na wody grzewczej.
  • 210 wpisy
  14 września 2018 16:50:22 CEST

  Ogrzewanie podłogowe jest układem niskotemperaturowym, dlatego najlepiej współpracuje z urządzeniem niskotemperaturowym, czyli pompą ciepła. Sprawność pompy ciepła zależy od różnicy temperatur dolnego i górnego źródła. Oznacza to, że im niższa temperatura zasilania górnego źródła, tym efektywność pompy ciepła jest większa i tym samym są niższe koszty ogrzewania.

  • 239 wpisy
  21 września 2018 12:00:42 CEST
  A co powiecie o ogrzewaniu ściennym/ płaszczyznowym? Jest to niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe, czyli podobnie jak ogrzewanie podłogowe najlepiej współdziała z pompą ciepła. Technologia instalacji i oddawania ciepła bardzo zbliżona do ogrzewania podłogowego. Ciepło do otoczenia przekazywane jest z dużej powierzchni ścian poprzez promieniowanie, a nie konwekcję dzięki czemu eliminujemy zjawisko niekorzystnej dodatniej jonizacji powietrza.
  • 174 wpisy
  15 października 2018 09:12:44 CEST

  Mechanizm oddawania ciepła poprzez promieniowanie to cecha wszystkich systemów płaszczyznowych – zarówno ściennych, jak i podłogowych. Na pewno w przypadku wykorzystania ściany jako grzejnika rozkład temperatury będzie inny, niż w ogrzewaniu podłogowym. W przypadku podłogi mamy do czynienia z rozchodzeniem się ciepła od poziomu stóp w kierunku górnym, co powoduje odczucie komfortu i jest bardziej zgodne z potrzebami ludzkiego organizmu. Poza tym umieszczenie grzejnika np. w ścianie zewnętrznej generuje większe ryzyko strat energii niż w przypadku podłogi, która ma kontakt tylko z gruntem, a nie z powietrzem zewnętrznym.

  • 95 wpisy
  15 października 2018 10:53:06 CEST

  Ogrzewanie w podłodze ma sens jedynie wtedy, gdy mamy dobrą izolację do gruntu. Co najmniej 20 cm styropianu. Ciepło rozchodzi się po liniach prostych. Ciepłe powietrze unosi się do góry.

  Ogrzewanie w ścianach zabiera cenną przestrzeń, którą potrzebujemy w domu.

  Ogrzewanie sulitowe nagrzewa również podłogę. Wyjątkiem są płytki ceramiczne na podłodze, które zawsze będą chłodne, chyba, że umieścimy pod nimi ogrzewanie.

  W przypadku ogrzewania na podczerwień, sufitowego lub podłogowego, różnica temperatur wynosi

  1°C pomiędzy podłogą, a sufitem.

 • 15 października 2018 19:57:39 CEST
  Decyzję czy ogrzewanie podłogowe czy grzejniki - warto uzależnić w pierwszej kolejności od wymagań, jakie niesie ze sobą zastosowanie danego urządzenia grzewczego w budynku.
  Jeśli nasz dom będzie ogrzewany pompą ciepła lub kotłem kondensacyjnym najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest podłogówka. Posiadając niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe w największym stopniu wykorzystamy potencjał tych urządzeń grzewczych. Kotły na paliwa stałe pracują z kolei efektywnie, podgrzewając wodę do wysokiej temperatury, którą „lubią” grzejniki. To one są więc najczęściej wybierane w przypadku tego typu urządzeń grzewczych.

  Więcej o porównaniu grzejników i podłogówki piszemy na naszym blogu firmowym. Zachęcam do odwiedzin strony Viessmann.
  • 174 wpisy
  23 października 2018 09:56:04 CEST
  Solidna termoizolacja ogrzewanej podłogi na gruncie to konieczność. Straty ciepła są w tym wypadku znacznie większe niż w sytuacji, gdy podłoga nie jest ogrzewana. Zasadniczo im większa różnica temperatur między podłogą a gruntem, tym większy strumień ciepła migruje w kierunku dolnym. Grubość takiej termoizolacji jest uzależniona od parametru lambda materiału, z jakiego została wykonana. Na ogół zaleca się 15-20 cm ocieplenia ze styropianu ułożonego w dwóch warstwach, jednak im więcej, tym lepiej. Najlepiej, jeśli orurowanie jest układane w warstwie izolacji, co gwarantuje prawidłowe ukierunkowanie strumienia ciepła pionowo w górę. Taki montaż umożliwiają specjalne płyty styropianowe z wyprofilowanymi wypustkami montażowymi, np. Knauf Therm Floor Heating.
  • 1 wpisy
  19 grudnia 2018 09:28:42 CET

  Wraz z mężem zdecydowaliśmy się na ogrzewanie podłogowe z TrzymajSięCiepło[link][/link] . Po kilku latach eksploatacji jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu. Początkowo sceptycznie podchodziliśmy do tego rozwiązania gdyż nie mieliśmy z tym nigdy styczności. Ale po 5 latach zdecydowanie mogę powiedzieć że to była dobra decyzja. Ciepło jest bardziej równomiernie rozprowadzone co jestso wiele zdrowsze i przyjemniejsze, gorąco polecam zamontowac sobie takie cudo w domu. Mimo większych kosztów początkowych pozniejsze rachunki są mnijesze niz naszych znajomych.


  Ten wpis został zmieniony przez kaska321 w 19 grudnia 2018 09:32:57 CET"
  • 33 wpisy
  27 maja 2019 11:42:55 CEST
  Prawda jest taka, że ważna jest izolacja podłogi na gruncie i to nie tylko w przypadku gdy ma sie ogrzewanie podłogowe. I równie ważne jest zastosowanie podkładu pomiędzy posadzkę a podłogę. Jesli ma się się ogrzewanie podłogowe, to musi być podkład, który będzie z takim ogrzewaniem współpracował. Bardzo dobrym podkładem jest pianomat, a dokładnie pianowood firmy Organika. Jest on materiałem gęstym, wytrzymałym i można go stosować zarówno na ogrzewanie wodne jak i elektryczne. Jest dostępny w dwóch grubościach - 3 lub 4 mm.
  • 47 wpisy
  17 lipca 2019 10:48:33 CEST
  Czy wiesz że inteligentny dom zużywa mniej energii?
  Inteligentne rozwiązania pełnią rolę mózgu naszego domu. Integrując poszczególne urządzenia w jeden system, optymalizują ich pracę oraz dostosowują do potrzeb każdego domownika.

  Inteligentne rozwiązania, które pomagają sterować pracą grzejników, termostatu czy rolet, mogą obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o 20–30 proc. Dodatkowe oszczędności może przynieść inteligentne zarządzanie oświetleniem.
  Wejdź i zobacz co może zaproponować Ci ABAKS-SYSTEM
  • 47 wpisy
  17 lipca 2019 10:49:18 CEST
  Czy wiesz że inteligentny dom zużywa mniej energii?
  Inteligentne rozwiązania pełnią rolę mózgu naszego domu. Integrując poszczególne urządzenia w jeden system, optymalizują ich pracę oraz dostosowują do potrzeb każdego domownika.

  Inteligentne rozwiązania, które pomagają sterować pracą grzejników, termostatu czy rolet, mogą obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o 20–30 proc. Dodatkowe oszczędności może przynieść inteligentne zarządzanie oświetleniem.
  Wejdź i zobacz co może zaproponować Ci ABAKS-SYSTEM

Szybka Odpowiedź