Forum Budowlane » Stolarka okienna i drzwiowa

  • 1 wpisy
  20 października 2006 12:01:49 CEST
  Wiele mówi się o zbytniej szczelności nowych okien plastikowych i drewnianych. Czy do zapewnienia prawidłowej wentylacji pomieszczenia wystarczy mikroszczelina, czy też lepiej zamontować nawiewniki?
  • 5 wpisy
  23 października 2006 02:04:55 CEST
  Witam Pana

  Na mikroklimat i nasze samopoczucie w pomieszczeniu wpływa wiele czynników ale do najważniejszych zalicza się jakość powietrza, odpowiednią ilość dopływającego świeżego powietrza, utrzymanie odpowiedniej temperatury i odpowiedniej wilgotności względnej.
  Jakość dopływającego powietrza zależy od otoczenia w którym zlokalizowany jest nasz dom i najczęściej nie wymaga to instalowania dodatkowych urządzeń.
  Ilość m3 wymienianego powietrza na godzinę jest podyktowana wieloma względami zależnymi od rodzaju pomieszczeń ich funkcji itd. i jest ona określona w normach. Wykaz norm może Pan znaleźć na stronie
  Kolejnym czynnikiem, który wpływa na nasze samopoczucie w pomieszczeniu jest temperatura. W okresie zimowym powinna ona wynosić w pomieszczeniach w których odpoczywamy lub wykonujemy lekką pracę w granicach 20 - 22 st.C, a w okresie letnim zbliżona do temperatury otoczenia zewnętrznego lub optymalnie 23 - 25 st. C.
  Wilgotność względna w pomieszczeniu ma również ogromny wpływ na nasze samopoczucie a przy zbyt dużej jej wartości stwarzamy przyjazne środowisko dla tworzących się różnego typu alergenów / grzybów, pleśni /. Wilgotność względna powietrza powinna wynosić w granicach 30 - 70 % / optimum 40 -60 % /. Szybkość zmiany wilgotności w pomieszczeniu powinna nie przekraczać 20% w ciągu godziny. Również prędkość powietrza w pomieszczeniu nie powinna być większa od 0,15 m/s przy temperaturze 20 st. C /w okresie zimowym/.
  Po pojawieniu się okien szczelnych powstały problemy z brakiem dopływu świeżego powietrza do pomieszczeń. Skutki tego są nam wszystkim znane. W początkowym okresie zalecano więc wycinanie fragmentów uszczelek w górnej części okna, ale powodowało to wiele komplikacji poza niewielkimi efektami działania. Kolejnym etapem było wprowadzenie okuć okiennych pozwalających na takie uchylenie okna aby powstała mikroszczelina. Takie rozwiązanie pozwalało tylko na częściową kontrolę nad dopływającym powietrzem. W okresie zimowym czuje się zimno wokół całego obwodu okna, przez rozszczelnienie zwiększa się poziom hałasu w pomieszczeniu z otoczenia zewnetrznego, ilość dopływającego powietrza jest zmienna zależna od warunków zewnętrznych np.. wiatr, ciśnienie powietrza itd. . W związku z tym i w nawiązaniu do wartości parametrów temperatury oraz wilgotności powietrza, które podałem wyżej sprzedaje się obecnie całą gamę nawiewników powietrza. Pojawiły się nawiewniki o regulacji ręcznej i automatycznej. Wśród automatycznych /najbardziej rozpowszechnionych/ rozróżniamy trzy rodzaje: nawiewniki higrosterowane - sterowane poziomem wilgotności powietrza, nawiewniki sterowane różnicą ciśnień-reagowanie na zmiany różnicy ciśnień wywołane wiatrem i nawiewniki sterowane różnicą temperatur. Jest to więc kolejny etap w celu ograniczenia zużycia energii na skutek niekontrolowanych ucieczek ciepła oraz wyłączenia ze stałej kontroli nad urządzeniami udziału człowieka. Do niektórych typów w/w nawiewników dodaje się też funkcje wyciszania akustycznego. Każdy z typów nawiewników ma swoje zalety i wady.
  Wybór typu urządzenia zależy już jednak od konkretnej sytuacji, dlatego regionalny przedstawiciel firmy mający w swojej ofercie te produkty powinien zaproponować najlepiej dobrany produkt do Pana warunków.
  Producenci nawiewników znajdują się na w/w stronie internetowej.

  Pozdrawiam

  Wiesław Dybał
  • 10 wpisy
  27 grudnia 2007 20:37:54 CET
  Wraz z montażem nowoczesnych okien z PVC skończyły się przeciągi – i można było oszczędzać energię, ale pojawił się nowy problem – wilgoć!
  Dosyć obrazowo tłumaczą to na stronie:
  • 2 wpisy
  26 lutego 2009 14:43:49 CET
  Na naszej stronie można znaleźć opis i zasadę działania zarówno nawiewników higrosterowanych jak i ciśnieniowych.
  pozdrawiam

Szybka Odpowiedź