Forum Budowlane » Stolarka okienna i drzwiowa

• 2 wpisy
    21 października 2006 22:11:43 CEST
    dzien dobry:) zawsząd sie słyszy o szkodliwosci okien zawierajacych ołów, jestem ciekawa czy naprawde jest on tak szkodliwy i czy są w ogóle firmy oferujace bezołowiowe okna? Jeśli tak, to czy są one droższe, i o ile?Pozdrawiam:)
    • 14 wpisy
    23 października 2006 13:30:05 CEST
    Witam. Te słyszane „zewsząd” opinie na temat szkodliwości okien zawierających stabilizatory ołowiowo-wapienne są efektem nieodpowiedzialnej kampanii reklamowej niektórych producentów okien, którzy po latach sprzedaży okien ze stabilizatorami ołowiowymi nagle postanowili znaleźć chwytliwy w ich opinii wyróżnik. Niestety robią to ze szkodą dla klientów i wykorzystują przy tym ich niewiedzę, strasząc wszystkim co najgorsze w przypadku zakupu takich okien. Prawda jest niestety nieco inna. Otóż w chwili obecnej zdecydowana większość produkowanych okien wykonywana jest na bazie stabilizatorów ołowiowo-wapiennych i posiadają one atesty Państwowego Zakładu Higieny zaświadczające o ich nieszkodliwości dla zdrowia i możliwości stosowania również w obiektach służby zdrowia, oświatowo-wychowawczych itp. Alternatywnym rozwiązaniem są okna wykonane na bazie stabilizatorów cynkowo-wapiennych. Nie chcę przy tym poruszać w tej chwili dyskusji na temat wyższości jednych nad drugimi, ponieważ opinie na ten temat są bardzo zróżnicowane, aczkolwiek jeżeli chodzi o właściwości użytkowe chyba na chwilę obecną z korzyścią dla tych pierwszych.
    Oczywiście ołów jest groźny, ale w wolnej postaci i w bezpośrednim z nim kontakcie. Natomiast występujący w oknach ołów w formie związanej jest zupełnie obojętny i nieszkodliwy dla zdrowia.
    Ewentualne zastrzeżenia związane ze stosowaniem okien ze stabilizatorami ołowiowo-wapiennymi są związane z ich ewentualną utylizacją za kilkadziesiąt lat i wpływem na środowisko. Myślę jednak, że ten problem również zostanie w dużej mierze zmarginalizowany poprzez recykling starych okien przez producentów profili, którzy będą zobligowani do maksymalnego uszczelnienia obiegu surowca i ponownego wykorzystywania odzyskanych materiałów w procesie produkcji.
    Jeżeli chodzi natomiast o pytanie o firmy wykonujące okna na bazie stabilizatorów cynkowo-wapiennych to jest ich w Polsce wiele i bardzo często cena tych okien niczym się nie różni od pozostałych.
    • 5 wpisy
    15 maja 2007 19:18:30 CEST
    No własnie jest to kwestia ich późniejszej utylizacji, oraz spotkałem się z stwierdzeniem, o niekożystnym wpływie na zdrowie i środowisko w połączeniu z ogniem (bardzo wysokie temperatury)
    • 65 wpisy
    28 sierpnia 2008 14:13:14 CEST
    Zgadzam się z przedmówcami, do tego można dodać, że wszyscy się wycofują ze stosowania ołowiu w budownictwie (rur ołowianych już się nigdzie nie spotyka…)
    • 59 wpisy
    2 września 2008 07:18:28 CEST
    Zgadzam się z przedmówcami, do tego można dodać, że wszyscy się wycofują ze stosowania ołowiu w budownictwie (rur ołowianych już się nigdzie nie spotyka…)[/quote:db3d590c6d]

Ale rury ołowiane to nie to samo co malutka porcyjka w oknach, dobrze zabezpieczona... To wszystko była kampania reklamowa jednej firmy. Teraz wszystko co jest "zielone" jest modne i "hip", więc wyskoczyli z dobrą kampanią w dobrym momencie i tyle....
    • 7 wpisy
    2 września 2008 16:44:52 CEST
    Właśnie, takie mamy czasy, że jak ktoś usłyszy "ekologiczne", to od razu klaszcze
    • 65 wpisy
    9 września 2008 18:21:14 CEST
    Ale czy to źle jak coś jest ekologiczne?
    • 59 wpisy
    11 września 2008 02:52:35 CEST
    Ale czy to źle jak coś jest ekologiczne?[/quote:2721372c9d]

Nie no, oczywiście że to nie jest źle, ale zgadzam się z powyższym wpisem. Chodzi raczej o to, że dzisiaj się tego nadużywa, starczy rzucić słowo "ekologiczne" i wszyscy lecą po dany produkt, mimo że np. tak naprawdę ta "ekologiczność" jest tak nieznaczna, że nie ma w ogóle znaczenia, albo w ogóle opiera się na watpliwych badaniach. To jest jak owczy pęd czasami... Warto o tym pamiętać.
    • 122 wpisy
    19 września 2008 23:09:26 CEST
    Niczego nie mogę dodać Romeus, tylko to, że się z Tobą zgadzam
    • 65 wpisy
    20 września 2008 15:34:01 CEST
    A ja się tam, cieszę że jest moda na ekologie :)
    • 14 wpisy
    23 września 2008 11:09:57 CEST
    Oczywiście moda na ekologię i dążenie firm do posiadania w ofercie produktów ekologicznych nie są niczym nagannym. W przypadku "ołowiowych okien" mieliśmy jednak do czynienia z dużym nadużyciem ze strony kilku firm, które postanowiły nagłośnić fakt bezołowiowości swoich okien.
    W mojej ocenie sposób prowadzenia promocji i argumentacja stosowana przez te firmy była bulwersująca i zasługująca na napiętnowanie. Przedstawiając nieprawdziwe informacje, bazując na niedopowiedzeniach i wykorzystując nieuzasadniony strach klientów przed ułomnościami i dolegliwościami wynikającymi z faktu posiadania „ołowiowych okien” firmy te szkodziły całej branży. „Uświadomiony” w ten sposób klient może czuć się niepewnie w momencie podejmowania decyzji, ponieważ jego wiedza na ten temat jest z pewnością ograniczona, a często również sprzedawca nie wie "z czym się ten ołów je". Taka manipulacja i „skróty myślowe” są naganne i nieetyczne, ponieważ nie mają oparcia w faktach. Hasło firmy „Ołów szkodzi Tobie i osobom w Twoim otoczeniu” jest prawdziwe tylko o tyle, o ile chodzi o sam ołów, a nie jego związki zawarte w oknie. Tego jednak już nie dopowiedziano, stawiając na akcję szokową i zastraszenie. Zresztą w tej kampanii było więcej takich „naciąganych trików”, bo jak inaczej można nazwać publikowane w ulotkach, jako cytaty z opiniotwórczych gazet fragmenty własnych artykułów sponsorowanych.

No ale niestety w pogoni za nowością i chęcią wyróżnienia się czasami działa się zgodnie z hasłem: cel uświęca środki. Pozostaje liczyć tylko za zdrowy rozsądek klientów, otwartych na rzeczową argumentację sprzedawców okien.
    • 2 wpisy
    9 marca 2009 15:23:30 CET
    dzien dobry:) zawsząd sie słyszy o szkodliwosci okien zawierajacych ołów, jestem ciekawa czy naprawde jest on tak szkodliwy i czy są w ogóle firmy oferujace bezołowiowe okna? Jeśli tak, to czy są one droższe, i o ile?Pozdrawiam:)[/quote:ad4a990578]

ale piszecie bzdury ołów w oknach doputy się nie palą żywym ogniem nie jest szkodliwy
    wyjaśniam:
    stabilizator ołowiano -kadmowy zastąpiono wapniem i cynkiem
    tylko po to aby plastik nie żółkł i zawsze był śnieżnobiały
    na dzień dzisiejszy jest nadal niewielu producentów produkujących okna na profilach nowoczesnych bezołowiowych
    a w śród nich jestem ja
    • 5 wpisy
    23 stycznia 2011 14:49:33 CET
    Akumulatory również są szkodliwe jak te okna co zawierają ołów. Nie słyszałem nigdy żeby ktoś od nich umarł , ponieważ nikt nie je akumulatorów i nie wciera. Okna chyba również nie są jadalne i niewcieralne jak krem?

Szybka Odpowiedź