Forum Budowlane » Ściany zewnętrzne - budowa i konstrukcja

Cena budowy domu- stan surowy otwarty

• 1 wpisy
    1 listopada 2006 21:23:36 CET
    Witam
    Chciałabym się dowiedzieć czy jest możliwość wybudowania małego domu- stan surowy otwarty w cenie 60 tys zł. Oczywiście nie licząc działki
    • 261 wpisy
    2 listopada 2006 09:38:42 CET
    Obawiam się, że jest to niemożliwe.

Do tej pory najtańszym domem, był dom wybudowany pięć lat temu. Inwestor zmieścił się w 170 tyś.
    Był to dom parterowy, czyli bez stropu, bez schodów o prostym dachu.
    Dom był budowany przez firmę wykonawczą.

Z doświadczenia wiem, że wśród inwestorów u których byłem kierownikiem budowy zawsze wydatki na budowę domu są większe niż się oni tego spodziewali. (pomimo założonego dodatku).
  • kai
    • 7 wpisy
    6 listopada 2006 12:35:29 CET
    W wakacje skończyłem budowę domu. 130 m2 + 30 m2 garaż, użytkowe poddasze. Koszt domu w stanie surowym (rok 2004) zamknął się w kwocie 60 tyś zł bez działki i przyłączy.
    • 39 wpisy
    6 listopada 2006 13:25:46 CET
    KAI - a jaka cena ogólna za wykonanie tego domu z garażem? Twoje doświadczenia moga być cenne. Może mógłbyś podać parę innych szczegółów jak konstrukcja dachu, strop, czy to domek piętrowy, ile wydatków miałeś na instalacje wewnętrzne i przyłącza razam (energia, woda, gaz) lub jaki udział procentowy kosztów budowy one zajęły? Napisz coś więcej:)
  • kai
    • 7 wpisy
    6 listopada 2006 16:39:11 CET
    Jest to prosty w budowe dom parterowy z użytkowym poddaszem. Dach dwuspadowy, blachodachówka, 4 okna połaciowe. Garaż dolepiony do ściany bocznej z tarasem na stropie. Ściany - beton komórkowy 25 cm + 10 cm styropianu. Instalacje wewnętrzne - prąd 3 tyś, gaz - 1 tyś, woda, kanaliza i CO, jakieś 3 tyś. Przyłącza - nie wiem. Wodę i prodąd miałem już na działce. Taką kupiłem. :D Szambo (nie ma kanalizacji) - 3,5 tyś z zamontowaniem i transportem - betonowe 10 m3. Przyłącz gazowy + instalacja od skrzynki do domu - 2 tyś. Ceny podaję z głowy więc mogą być niewielkie odchylenia.

Stan surowy zamknięty: okna, tynki, wylewki, instalacje wewnętrzne, drzwi wejściowe, to w moim wypadku jakieś 50% kosztów budowy. Cała zabawa zaczyna się w momencie rozpoczęcia tzw. wykończeniówki. Jako, że tu rozmawiamy o stanie surowym, więc ten problem pomijam.
    Na co zwrócić uwagę, by dom był tani w budowie i eksploatacji? Przede wszystkim na projekt. Zwarta konstrukcja, na rzucie kwadratu lub prostokąta (bez wykuszy, balkonów...), dach dwuspadowy, 2 góra 3 kominy, jeden pion wodno-kanalizacyjny itd, itp, to niższe koszty. Druga sprawa to zaangażowanie własne. Kiedy buduje firma, która zajmuje się także logistyką, zaapatrzeniem itd, jest łatwiej, przyjemniej, ale... drożej. Ja osobiście nie wykonałem na budowie zbyt wielu prac (oprócz malowania i porządkowania placu budowy). :D
    Zresztą mógłbym tak pisać bez końca. Jeżelei macie jakieś konkretne pytania, walcie śmiało.

I jeszcze jedna refleksja, jest coraz trudniej o siłę roboczą, a ta ceni się coraz bardziej, niestety. :cry:
    • 39 wpisy
    8 listopada 2006 17:26:30 CET
    Dzięki za odpowiedź. Konkretnie się z tobą pisze:)
    A ile właśnie robocizna stanu surowego? tak ok.? I jak znalazłeś ekipę? z polecenia, z ogłoszenia - firma kompleksowo wykonywała usługę, czy inna wykonywała ściany a inna dach?
    Rozumiem, że przy betonie komórkowym ocieplenie było zewnętrzne - czyli ocieplenie na styropianie. Ile wyniosło i jaki producent tynku i rodzaj - akrylowy itp.?
  • kai
    • 7 wpisy
    9 listopada 2006 11:48:09 CET
    Stan surowy wykonywały 2 ekipy. Jedna robiła murarkę, druga dach. Małe miejscowe "firemki". Zostali mi polecni przez kumpla, któremu budowali dom. Większych wpadek nie zaliczyli, zresztą dom był prosty w budowie. :D Ściany proste, dach nie przecieka... :wink:
    Tynki i wylewki robili już inni ludzie. Tamci wyjechali za granicę. Cała wykończeniówka, to już firma kompleksowo - nie miałem czasu na zabawy w system gospodarczy.
    Oczywiście ocieplenie zewnętrzne, tynk akrylowy Kabe, styropian Austhroterm na pióro-wspust. Całość z robocizną i materiałami została wyceniona na 65 zł/m2, sama robocizna 25 zł/m2. Jako, że część materiału kupowałem sam ostateczna cena była niższa. Tutaj w zależności od regionu ceny mogą dość znacznie się wahać. Ostatnio robocizna poszła bardzo w górę - brak pracowników.
    Moja rada jest następująca, poświęc zimę na dokształcanie się w temacie, wybierz technologię w której będziesz budować. Pochodź po lokalnych hurtowniach budowlanych i daj projekt do wyceny odnoście materiałów. To samo zrób z robocizną. Jeżeli chcesz startować na wiosną, to z ekipą należy się umawiać ju z teraz. Nigdy nie zakładaj optymistycznej wersji kosztorysu. :D
    • 39 wpisy
    9 listopada 2006 14:38:29 CET
    Dzięki.
    Właśnie nie zakładam optymistycznej wersji i dlatego też dokształcam się na doświadczeniach innych.
    Wraz z mężem zakładamy, że zaczniemy na następną wiosnę. Bo jeszcze robi się nasz projekt ale w związku z tym, że się robi to bierzemy w jego tworzeniu czynny udział i zależy nam własnie na prostych ale funkcjonalnych rozwiązaniach przy zadbaniu o ekonomiczną później eksploatację obiektu.
    • 39 wpisy
    18 grudnia 2006 13:48:10 CET
    Ja mam nieco większy domek - szacunkowo miało sie zamknąć w około 300 000 PLN - narazie zaczynam wykańczać a już mam 270 000 PLN.
    Jeszcze podłogi około 15 000, schody 10 000, drzwi jakieś 20 000, łazienki 20 000 kuchnia około 25 000 salon 10 000, kominek 6 000 ... itd, itp.
    Zakładam że jeszcze ze 150 000 musze w to włożyć
    A żeby było ciekawiej - wszystko system gospodarczy !!!!
    Kierownikiem jest mój wujek (więc koszty zero) jednocześnie wykonuje wszystkie prace z którymi ja sobie nie daje rady i zawsze moge liczyć na jego pomoc. A zaplanowany kosztorys sie nie sprawdza.
    Ceny materiałów w ciągu roku poszły o około 30% w góre.
    np. Styropian w marcu był około 130 PLN / m3 a teraz płaciłem 197 PLN / m3 - więc przy kosztorysowaniu weź znaczną poprawkę !!!!

Dodatkowo o czym sie zapomina to "ekstra wydatki" - np. przyłącze wody czy gazu to jakieś 2000 ale przekop pod ulicą około 5000 !!!!

Uważam że założony przez was budżet jest za skromny !!!!

Moim zdaniem musisz liczyć około 2000 PLN / m2 budynku !!!! (stan końcowy z wykończeniówką)

Pozdrawiam i życzę powodzenia
    • 65535 wpisy
    13 kwietnia 2007 00:53:28 CEST
    ze kupno i montaz szamba betonowego to koszt bardzo prosze mi powiedziec gdzie jest ta firma bardzo mi zalezy bo cena rewelacja.z gory .
    • 65535 wpisy
    13 kwietnia 2007 00:56:02 CEST
    KAI BARDZO CIE PROSZE JAK MOZESZ DAJ MI NAMIARY NA TA FIRME KTORA ZAKLADA SZAMBA BETONOWE .DZIEKUJE.
    • 65535 wpisy
    13 kwietnia 2007 01:00:57 CEST
    KAI PODAJE CI MOJE GG 1437508.
    • 488 wpisy
    30 kwietnia 2007 04:18:27 CEST
    Rozważ budowę przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków. Jaki sens ma wydatek 4 tys. zł na szambo, które co 2-4 tygodnie będzie opróżniać wydając w roku krocie? Już nie wspomnę o estetyce.
    Za 7-8 tys. zł możesz zainstalować oczyszczalnię.
    Co do projektu domu radzę go dać nam do oceny przed jego zakończeniem. Zwykle znajdujemy kilkanaście i więcej miejsc do poprawy! Ponadto, otrzymasz odpowiedzi na wiele zagadnień.

------------------------------------------
    BAZA DORADZTWA BUDOWLANEGO BDB
    • 6 wpisy
    21 kwietnia 2008 17:13:27 CEST
    witam

poszukuje taniej ekipy budowlanej (3-5 osób max.), mogę im zapewnić mieszkanie i jedzenie na czas budowy. Oby tanio!! Dom 135m2, dach prosty dwuspadowy, bloczki ytonga, bez piwnicy, teren płaski. Okolice Wrocławia, z budową chciałabym ruszyć w sierpniu. Szukamy ekipy, która wybuduje dom + (ewentualnie) tynki. dach może zrobić ktoś inny, dekarze.
    Proszę o kontakt: gg. 1589579. 697 257 797.
    • 6 wpisy
    21 kwietnia 2008 17:14:08 CEST
    witam

poszukuje taniej ekipy budowlanej (3-5 osób max.), mogę im zapewnić mieszkanie i jedzenie na czas budowy. Oby tanio!! Dom 135m2, dach prosty dwuspadowy, bloczki ytonga, bez piwnicy, teren płaski. Okolice Wrocławia, z budową chciałabym ruszyć w sierpniu. Szukamy ekipy, która wybuduje dom + (ewentualnie) tynki. dach może zrobić ktoś inny, dekarze.
    Proszę o kontakt: gg. 1589579. 697 257 797.
    • 8 wpisy
    6 stycznia 2009 17:41:45 CET
    Myślę,że budowa domu jest w tym momencie nieopłacalna, gdyż jest czasochłonna i wydatki są niejednokrotnie większe niż przy zakupie takiej nieruchomości:) ostano tez poszukuje domu i natknąłem się na ofertę kupna domu na os. słonecznikowym w Smolcu pod wrocławiem za 3000zł/m2 domu:) wiec nie wiem czy budowa jest opłacalna:)
    pozdrawiam
    • 605 wpisy
    7 stycznia 2009 13:42:33 CET
    Witam
    Są zalety i wady budownictwa jednorodzinnego mieszkania w bloku , faktycznie koszt budowy będzie większy zdecydowanie niż mieszkanie np w bloku o podobnej powierzchni. Ale mając dom ma się większy komfort. Trzeba przeanalizować sobie skrupulatnie wszystkie nakłady na taką inwestycje.

Pozdrawiam
    Anna Wolf
    • 2 wpisy
    25 stycznia 2009 03:56:56 CET
    co do ceny 3 tys za met stan sorowy zamkniety czywiscie?? to za 150m2 zaplacisz 450tys??+ wykonczenie ?? jakies 80 tys i miesszksz na osiedlu??? w domku za okolo 530 tys?? wiesz co ja stawiam dom działka 100tys z przylaczami... itd materialy zmieszcze sie w 200-220 tys i za 320-moze 340 tys mam chatke oczywisicie zadnej ekipy budowlanej tam nie wpusze oprocz elekryka ktoremu wszystko podciagne zeby tylko pozpinal ...... po za tym .... wrzuce zdjecia jak skoncze:D lepiej sie zastanowic..... i to dobrze ....pozdrawiam
  • 27 marca 2013 22:54:13 CET
    Do kasiawawri: Jeśli potrzebujesz porady dotyczącej styropianu, wyboru grubości, czy parametrów, proszę pisać. Chętnie pomogę.
    • 996 wpisy
    1 kwietnia 2016 06:37:48 CEST
    zależy jaka wielkośc, ale myslę że do 200tys sie wyrobisz
    • 375 wpisy
    14 maja 2016 18:41:01 CEST
    Do surowego raczej tak, aczkolwiek zależy jak drogie będa materiały
    • 375 wpisy
    30 maja 2016 08:18:17 CEST
    Widziałem że są nawet domy za 40 tys gotowe. No od tak bez projektu ciężko powiedzieć
    • 33 wpisy
    24 stycznia 2017 12:29:55 CET
    No musisz powiedzieć, określić jakie są twoje potrzeby to moze jakoś da sie oszacować.
    • 9 wpisy
    25 listopada 2017 10:42:06 CET
    Akurat tak się składa, że budową domów zajmujemy się na co dzień, więc będziemy mogli pomóc w tej kwestii, zapraszamy do kontaktu :)

Szybka Odpowiedź