Forum Budowlane » Stolarka okienna i drzwiowa

Skraplanie się pary wodnej na szybach

  • 2 wpisy
  3 listopada 2006 00:57:45 CET
  Wymieniłem kilka dni temu okna na plastikowe ... i jak wytłumaczyć skraplanie się pary wodnej na szybach. Mieszkanie jest w bloku z cegły z lat 60-tych, posiada centralne ogrzewanie i wentylację (raczej sprawną ) w kuchni i łazience. Co poradzić na to ?
  • 14 wpisy
  3 listopada 2006 12:22:28 CET
  Pojawianie się pary wodnej na szybach lub styku listwy przyszybowej i szyby jest zjawiskiem naturalnym i często występującym. Powodem takiej sytuacji nie jest błędne wykonanie okien lecz brak wystarczającej wentylacji w pomieszczeniu. Rozpatrując zagadnienie wilgoci w pomieszczeniu należy uwzględnić nie tylko uwalnianą w czasie gotowania i kąpieli parę wodną, ale także ilość wilgoci wydychanej przez mieszkańców. W normalnych warunkach mieszkalnych czteroosobowa rodzina odparowuje dziennie około 12 do 14 litrów wody. Ta wilgoć musi zostać odprowadzona przez kontrolowane wietrzenie. Zdolność przyjmowania wody przez powietrze jest ograniczona i zależna od temperatury. Jeśli zostanie przekroczona maksymalna ilość pary wodnej w powietrzu, stan nasycenia, nadmierna jej ilość wytrąci się jako kondensat wodny. Przy 100% względnej wilgotności powietrza zostaje osiągnięty punkt rosy. Jeśli ciepłe powietrze ochłodzi się i wskutek tego wzrośnie względna wilgotność powietrza, przy osiągnięciu punktu rosy nadmiar pary wodnej ulegnie kondensacji i osiądzie jako woda. Usunięcia tego zjawiska można dokonać wyłącznie poprzez poprawienie wentylacji. Kanały wentylacyjne pełnią funkcję wyłącznie „wyciągu” (odprowadzania „zużytego”, wilgotnego powietrza). Dodatkowo należy pamiętać o doprowadzeniu świeżego (suchego) powietrza z zewnątrz budynku. Można tego dokonać stosując różnego typu nawiewniki lub rozszczelnienie okien poprzez labiryntowe wycięcie uszczelek przylgowych. Wentylacja winna być realizowana niezależnie od okna przez regulowane urządzenia wentylacyjne, które należą do podstawowego wyposażenia budynków. Zabezpieczenie wentylacji podstawowej nie jest zadaniem okien. Mogę zatem polecić kontakt z firmami wyspecjalizowanymi w zakresie rozwiązań nawiewnych (np. ; ; ).
  • 2 wpisy
  3 listopada 2006 19:06:31 CET
  Dziękuję za wyczerpującą informację i pozdrawiam - Tadek
  • 2 wpisy
  25 lutego 2007 12:20:48 CET
  Można też o tym poczytać ,0,,
  • 10 wpisy
  27 grudnia 2007 20:45:11 CET
  Tworzenie się rosy w pomieszczeniach mieszkalnych – do niedawna tego problemu w ogóle nie znaliśmy. Stare okna stawiały niewielki opór na drodze prądu powietrznego. Wąskie ramy schodziły się z biegiem lat i stawały się nieszczelne. Teraz mamy nowe okna ale i wilgoć. Ujawnia się ona w postaci znanych powszechnie symptomów, takich jak rosa na szybach, tworzenie się pleśni, szkody budowlane i pogorszenie się klimatu w mieszkaniu. Zadanie wentylacji pomieszczeń polega na tym, by wymieniać wilgotne powietrze z pomieszczenia na chłodniejsze i suchsze powietrze z zewnątrz. Najzdrowsze i najszybsze jest krótkie przewietrzenie pomieszczeń, na dłuższą metę lepiej mieć jakieś nawiewniki.
  • 5 wpisy
  24 lutego 2009 19:58:39 CET
  Witam,
  Problem z kondensacją pary wodnej na szybach jest niestety coraz bardziej powszechny. Wynika zwykle stąd, że dzięki coraz lepszym materiałom izolacyjnym nasze domy stają się zbyt szczelne, co uniemożliwia naturalną cyrkulację powietrza, która kiedyś w naturalny sposób odbywała się przez nieszczelności w oknach. Na szczęście jest obecnie kilka skutecznych i stosunkowo niedrogich rozwiązań tego problemu, . nawiewniki okienne, listwy regulujące czy wentylacja mechaniczna. Szczegółowy opis rozwiązań znajdziesz w artykule polecam.
  Powodzenia:)
  • 11 wpisy
  11 sierpnia 2009 02:53:45 CEST
  Doraźnie: pamiętaj o mikrorozszczelnianiu okien! Daje to klamka ustawiona pod kątem 45 stopni do pionu/poziomu - o ile okucia maja taką f-kcję. No i częste wietrzenie! Warto jednak na etapie zamawiania okien żądać montażu w nich wywiewników, najlepiej automatycznych z higrometrem. Koszt - ok. 80-150 zł/okno, ale daje to efekty. Niestety nikt tego nie proponuje.

Szybka Odpowiedź