Forum Budowlane » Izolacje budynku - FORUM EKSPERCKIE: zadaj pytanie

Hydro- i termoizolacja ścian piwnic od zewnątrz

  • 34 wpisy
  15 września 2008 23:00:15 CEST
  Witam.
  Chcemy wykonać hydro- i termoizolację na świeżo wybudowanych ścianach piwnic (ściany z bloczka betonowego). Czy jest jakiś określony czas, po którym od momentu wybudowania ścian piwnic można zacząć wykonywać izolację?

  Co do izolacji to zastanawiamy się nad takim rozwiązaniem: na bloczek betonowy 2 x dysperbit, płyty URSA XPS N-III-L o grubości 30 mm, klej do XPS, kolejna warstwa z płyt URSA także o grubości 30 mm, a na to wszystko folia kubełkowa.

  Czy jest to dobre rozwiązanie? Czy XPS przyklei się na dysperbit? Jeżeli nie to czym go przymocować? Jaki klej najlepiej stosować do łączenia płyt XPS ze sobą? Czy folię kubełkową trzeba mocować do XPS-u? Jeżeli tak to czym?

  Bardzo proszę o pomoc bo jestem "zielona" w tym temacie


  Pozdrawiam
  Monia
  • 164 wpisy
  17 października 2008 21:09:01 CEST
  proponuje zasięgnąć informacji u fachowców
  • 34 wpisy
  4 listopada 2008 17:27:27 CET
  marzena dominia: no przecież po to zamieściłam tę wiadomość na forum. Wybacz ale Twoja odpowiedź "proponuje zasięgnąć informacji u fachowców" jest bezsensowna i wogóle nie pożyteczna. O tym każdy kto zamieszcza tutaj swój post, dobrze wie. Więc na przyszłość jeżeli chcesz komuś pomóc to zastanów sie nad tym, co chcesz mu przekazać.
  • 24 wpisy
  5 listopada 2008 12:24:43 CET
  marzena dominia:Twoja odpowiedź "proponuje zasięgnąć informacji u fachowców" jest bezsensowna i wogóle nie pożyteczna.[/quote:ce9fb2be11]
  Niestety niektórzy niesłusznie mają się tutaj za ekspertów we wszystkich dziedzinach, stąd potem takie "złote" porady ...
  • 605 wpisy
  5 listopada 2008 18:29:22 CET
  Po wybudowaniu ściany może Pan ja ocieplać czyli wykonać jej izolacje termiczna. Rozwiązanie izolacyje które Pan wyżej wymienił jest w porządku może tez to być styropian
  • 34 wpisy
  9 listopada 2008 01:00:53 CET
  Witam wszystkich,

  zadałam pytanie na temat izolacji a teraz sama sobie na nie odpowiem, ponieważ już jestem poza tym etapem budowy. Może pomoże to innym osobom rozwiać swoje wątpliwości.

  Izolacja jaką wykonaliśmy na ścianach piwnic od zewnątrz to:

  Ściany wymurowane z bloczka betonowego wygładziliśmy cegłą, aby pozbyć się wszelkich nierówności. Następnie nanieśliśmy jedną warstwę gruntu (użyliśmy produktu: Disprobit Grunt koncentrat Tytan firmy Selena, który rozcieńcza się z wodą w stosunku 1:9). Następnie nanieśliśmy 4 warstwy izolacji bitumicznej bezrozpuszczalnikowej (użyliśmy produktu: Disprobit masa asfaltowo-kauczukowa Tytan firmy Selena). Następnie przyklejaliśmy na klej (użyliśmy produktu: klej Tytan EOS firmy Selena) płyty ze styroduru ekstrudowanego - XPS URSA N-III-L o grubości 5 cm). Następnie uszczelniliśmy wszystkie luki pianą montażową zimową Super Plus firmy Selena. Następnie całość owineliśmy folią kubełkową i zasypaliśmy. Folii nie mocowaliśmy niczym do styropianu i bardzo dobrze zrobiliśmy, ponieważ podczas zasypywania folia się nieco obniżyła pod ciężarem ziemi. Gdyby była przymocowana do styropianu to pozrywałoby go nam.

  Taki rodzaj izolacji wybraliśmy a czy będzie skuteczny to się okaże. Grunt mamy piaszczysty więc nie powinno być problemu z jego przepuszczalnością. Dlatego też nie robiliśmy drenażu.
  • 210 wpisy
  19 lipca 2016 11:39:31 CEST
  Przy hydroizolacji to na pewno System WaterBlock nie jest jeszcze mocno znany, jednak pod względem trwałości na pewno jeden z najlepszych. U nas jest już na balkonie, piwnicy a teraz również przymierzamy się do tarasu :)
  • 6 wpisy
  19 lipca 2016 14:34:43 CEST
  Fajnie, że poinformowałaś innych. Myślę, że też będę miał okazję skorzystać z tej wiedzy. :)
  • 174 wpisy
  30 września 2016 09:20:00 CEST

  Temat hydro i termoizolacji ścian fundamentowych wymaga szczególnej uwagi podczas wykonywania prac budowlanych. Rozwiązanie tego elementu budowlanego, wymaga przestrzegania dwóch podstawowych zasad: po pierwsze zapewnienia właściwego obszaru izolacji, tak, aby ograniczyć strefę występowania ujemnej temperatury, po drugie zapewnienia ciągłości termo i hydroizolacji. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę różne środowiska pracy materiału izolacyjnego (nadziemna i podziemna), a także sposoby jego wykończenia – dociążenia.
  Pod względem termicznym błędy, jakie mogą być popełniane, to: brak izolacji w gruncie, zbyt mała jej grubość lub też jej nieciągłość. Konsekwencję takich błędów są następujące:
  1.    Za mała głębokość wprowadzenia izolacji do gruntu powoduje obniżenia temperatury przegrody w części podziemnej, a co za tym idzie obniżenie temperatury ściany części mieszkalnej. Niestety głębokość i grubość izolacji nie są wartościami stałymi, gdyż na ich parametry mają wpływ takie czynniki jak: materiał ścienny, lokalizacja obiektu – strefa klimatyczna, rodzaj gruntu, wysokość poziomu „0” w stosunku do przylegającego terenu, a także przeznaczenie pomieszczenia piwnicznego tzn. ogrzewane lub nie.
  2.    Niewłaściwa (mała) grubość izolacji powoduje obniżenie temperatury przegrody w części podziemnej, a co za tym idzie obniżenie temperatury ściany części mieszkalnej. Niestety w niektórych przypadkach grubość ta wynika z ograniczeń materiałowo-konstrukcyjnych. Zastosowanie bowiem w części nadziemnej warstw materiałowych o wysokim oporze cieplnym powoduje, że nie jest „opłacalne” wykonanie dodatkowych warstw izolacyjnych. To z kolei skutkuje faktem, że część podziemna, aby nie tworzyć cokołu wysuniętego, musi zostać wykonana z przemieszczeniem (mimośród obciążenia ścian) lub zostać pocieniona i wykonana z materiału o znacznie niższych parametrach termicznych, jakim jest np. beton. Problem ten narasta podczas projektowania i wykonywania ścian nadziemnych o małej lub braku dodatkowej izolacji termicznej.
  Dodatkowo prace przy realizacji tego elementu są najczęściej dzielone na dwa albo trzy etapy – izolację ścian piwnic do poziomu gruntu, izolację ścian nadziemnych do poziomu cokołu oraz trzeci etap uzupełnienie części cokołowej. W tym przypadku dochodzi do co najmniej jednego liniowego przerwania ciągłości izolacji z racji problemów wykonawczych. 
  Powyższych problemów można w dużej mierze uniknąć, stosując rozwiązania, które opracowali producenci materiałów izolacyjnych w tym KNAUF Industries. Na stronie interentowej ,showroom, mają Państwo gotowe prawidłowe rozwiązanie tego lementu budowlanego.

  • 3 wpisy
  1 grudnia 2016 12:03:52 CET
  Sam również korzystam z rozwiązań water blocka. zarówno właśnie do izolacji piwnicy i fundamentów, no i latem jesZcze robiłem hydroizolację balkonu, bo mi się gdzieś wilgoć tam wczesniej dostawała.
 • 16 września 2017 23:06:54 CEST


  Ten wpis został zmieniony przez MultiTech w 16 września 2017 23:07:06 CEST"

Szybka Odpowiedź