Forum Budowlane » Instalacje wodno-kanalizacyjne

Szambo czy oczyszczalnia ???

  • 2 wpisy
  5 marca 2011 08:34:18 CET

  Waszym zdaniem , montować szambo od nowa czy zrobić przydomową oczyszczalnie i jaki jest tego koszt???

  • 2 wpisy
  5 marca 2011 09:05:05 CET

  zalezy na co kogo stać ja , na początek zamontowałem , dwa zbiorniki po 6 tyś litrów , zapłaciłem 2600 zł za dwa takie zbiorniki , bo zamieżam zrobić z jednego osadnik , a z drugiego rozprowadze resztę . do momenty dalszej rozbudowy mam szambo zwykłe, a póxniej czas pokaże , tak mi polecili znajomi.

  • 597 wpisy
  5 marca 2011 15:35:44 CET

  Oczywiście ale szambo szambu nie równe a i oczyszczalni też na rynku multum nie wspominając o rozwiązaniach technicznych. Ja mam mieszane uczucia do takich rozwiązań z jednej strony wydawałoby się dobrze ale czy ktoś ma nad tym kontrole często jest tak że ludzie nie stosują dodatków do oczyszczalni i tak naprawdę w grunta leci to co nie osiądzie ale nikt tego nie bada. Zobaczymy za kilkadziesiąt lat jakie będą tego skutki.

  Odpowiadając na pytanie oczywiście szambo jest tańsze i mniej skomplikowane w wykonaniu ale jest droższe w utrzymaniu (konieczność opróżniania) Oczyszczalnia trudniejsza w wykonaniu (należy przebadać grunt by dobrać odpowiednio duże pole do rozsączania) droższa (nakład na wykonanie większy bo instalacja rozbudowana) ale w użytku tańsza (osadnik czyści się co kilka lat a jedyne co nas interesuje to by spuścić w ubikacji co jakiś czas tabletki z kulturami bakterii).

  • 3 wpisy
  18 grudnia 2011 19:12:20 CET

  Z szambami wiążą się następujące problemy:

  - częste i kosztowne wywózki, które wraz z upływem czasu przeradzają się w pokaźne kwoty
  - w przypadku rozszczelnienia dochodzi skażenie gleby oraz wód gruntowych
  - uzależnienie od widzimisię instytucji zajmujących się odbiorem ścieków w zakresie podwyżki opłat z wywóz
  - uciążliwość dla środowiska i mieszkańców

  Lepszą alternatywą dla szamba są przydomowe oczyszczalnie ścieków. Poza oczywistą korzyścią jaką jest brak opłat za ścieki dochodzą jeszcze:

  - o wiele rzadsze wywózki nieczystości
  - wygoda w eksploatacji
  - przyjazne dla mieszkańców i środowiska
  - możliwość ponownego wykorzystania wody, np. do nawadniania ogrodu lub zasilenia zbiornika wodnego
  - wysoki stopień oczyszczenia ścieków

  Nie wszędzie jednak urzędnicy pozwolą na budowę przydomowej oczyszczalni - na terenie gdzie jest już kanalizacja szanse na otrzymanie pozwolenia są znikome.

  Poniżej zamieszczam przykładowe rozwiązanie. Cena: Ok. 4000 zł netto (bez montażu).

  Jeżeli ktoś chce zobaczyć inne rozwiązania (a jest ich dużo!) to znajdują się one pod adresem:

  Przydomowa oczyszczalnia ścieków HABA RL

  • 597 wpisy
  6 stycznia 2012 17:27:14 CET
  Cały zaprezentowany system kosztuje 4000zł? Całkiem niewiarygodne. Proszę o informację odnośnie pojemności zbiornika i powierzchni rozsączającej. Jaki stopień oczyszczenia bakteriologicznego jest w wodzie którą mogę wykorzystać do podlewania ogródka przyjmując że będę sadził tam produkty spożywcze? Bo osobiście bałbym się puścić dzieci na tak podlewany trawnik - obawa o zranienie się. Piszesz że szamba tradycyjne mogą się rozszczelnić i skazić środowisko co w przypadku gdy użytkownik nie będzie przestrzegał wrzucania odpowiednich ilości i jakości środków do oczyszczalni to w sączki pójdzie zwykła gnojówka - mam doświadczenie w takich instalacjach i wg mnie powinny one podlegać ścisłym kontrolom bo ludzie rzadko stosują się do wymogów producenta. Za kilka lat będziemy mieli tak zasyfioną wodę gruntową (głównie w bakterie) że się w pale nie mieści.
 • 28 maja 2012 13:30:44 CEST
  Myślę, że przydomowa oczyszczalnia ścieków byłaby lepszym pomysłem (bardziej ekonomicznie na przyszłość i lepiej dla środowiska), no ale zawsze można zbudować szambo ekologiczne. Znam fajną firmę, która zajmuje się właśnie takimi zleceniami. Mają zarówno szamba jak i oczyszczalnie (ja akurat zamawiałem oczko - no i jestem w 100% zadowolony). Rzadko można spotkać profesjonalną firmę, zwykle wszystkie odwalają fuszerki. Tutaj jednak mogę Wam zagwarantować, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. A mówię o firmie NARO. Pewnie część osób tutaj ją zna, bo to profesjonalna i dość rozpoznawalna firma na rynku. No i słynie z ekologicznego podejścia. A to ostatnio jest jak najbardziej na modzie. Firma ma też stronę internetową, więc możecie się zapoznać z dokładniejszymi informacjami nie wychodząc. Tutaj macie adres:
 • 28 maja 2012 14:42:52 CEST
  Moim zdaniem oczyszczalnia jest lepszym rozwiązaniem, co prawda wychodzi drożej (ale wcale niekoniecznie dużo drożej) na starcie, ale daje duże korzyści w przyszłości (jest wygodniejsze)
  • 10 wpisy
  2 lipca 2012 22:55:00 CEST
  Według mnie oczyszczalnia, bo mimo, że koszt jej postawienia jest większy niż koszt szamba to przy dłuższej eksploatacji jej utrzymanie jest tańsze, bo rzadziej trzeba przy niej coś robić.
  • 2 wpisy
  13 grudnia 2012 15:30:15 CET

  Ja mam oczyszczalnie ścieków i bardzo sobie chwalę. I to prawda co pisze CiekaweLampy1 na dłuższą metę to oszczędność. Oczywiście musisz się rozeznać w w firmach żeby ci jakiejś kaszany nie odwalili.
  Ja jestem z okolic płocka

  • 2 wpisy
  16 stycznia 2013 21:30:09 CET
  Jakie szambo zakupić? to znaczy najlepszym wyborem wydaje się szambo z betonu, Sąsiad nabył szambo eko - z plastiku, po jakimś czasie okazało się że to plastikowe zostało zgniecione, producent wymienił zbiornik na inny, i po miesiącu od nowa zostało zgniecione

  Na bank zakupię szambo betonowe, mam dylemat tylko nad firmą:
  koszty mają podobne, certyfikaty mają więc czym się sugerować?
  • 597 wpisy
  17 stycznia 2013 16:31:56 CET
  Szambo plastikowe to gwarancja szczelności. Montuje się je niestety zalane do 2/3. Jak ktoś tego nie zrobi to się szambo zapada. Poza tym jest jeszcze kilka montażowych trików ale to nie pomoże jeżeli ktoś kupuje szambo bambo z castoramy i robi bochatera w swoim domu.
  • 10 wpisy
  7 lipca 2015 16:04:14 CEST

  Zdecydowanie przydomowe oczyszczalnie ścieków są lepszym wyjściem niż szambo w dziale porady jest to doskonale wyjaśnione :)


  Ten wpis został zmieniony przez Mareczek112 w 7 lipca 2015 16:05:33 CEST"
  • 2 wpisy
  3 czerwca 2017 12:21:06 CEST
  Zdecydowanie jestem za oczyszczalniami. Po dłuższym czasie użytkowania to całkiem duża oszczędność. Ja mam oczyszczalnie i nie muszę się już o nic martwić i pamiętać. Moją oczyszczalnię pomogła wybrać i postawiła firma Polecam zwłaszcza ludziom ze śląska.
 • 28 lutego 2018 09:55:53 CET
  W tym przypadku również uważam, że taka przydomowa oczyszczalnia ścieków bardzo dobrze się sprawdzi, a jeżeli chodzi o jej wykonanie oraz roboty ziemne- możecie na nas liczyć, chętnie pomożemy :)
  • 2 wpisy
  21 maja 2019 10:26:38 CEST
  Powiem Wam, że ja zdecydowałem się na szambo ale długo miałem problem co wybrać. Mój szwagier zajmuje się dorywczo budowalnką i polecił mitaki artykuł - trochę rozjaśniło mi to sytuacje i pomogło podjąć decyzję

Szybka Odpowiedź