Forum Budowlane » Izolacje budynku - FORUM EKSPERCKIE: zadaj pytanie

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian?

 • wzj
  • 3 wpisy
  19 czerwca 2011 16:45:15 CEST

  /* Style Definitions */ {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 0cm ; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

  Ze względu na miejsce powstawania hałasu wyróżnia się hałas zewnętrzny (tj. wytwarzany na zewnątrz budynków) i hałas wewnętrzny, który jest wytwarzany wewnątrz budynków, np. przez ludzi, przez maszyny i instalacje w pomieszczeniach. Ponad połowa mieszkańców miast w Polsce skarży się na hałas zewnętrzny, nieco mniej – na hałasy przenikające przez stropy, a jedna czwarta – na hałasy zza ścian. W naszym kraju dopuszczalne poziomy dźwięku określa norma PN-87/B-02151/02. Dopuszczalny równoważny poziom dźwięku A od wszystkich źródeł hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych w budynkach mieszkalnych wynoszą: - w porze dziennej 40 dB, - w porze nocnej 30 dB.

  Dźwięki poniżej 35 dB są nieszkodliwe dla zdrowia, ale mogą być denerwujące. Taki hałas wywołuje szum wody w łazience, brzęczenie lamp jarzeniowych, brzęk przekładanych naczyń w kuchni itp. Hałas w zakresie 35-70 dB powoduje zmęczenie układu nerwowego, utrudnia zrozumiałość mowy, przeszkadza w wypoczynku i wywołuje stres. Normowy dopuszczalny poziom hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych nie zostanie przekroczony, gdy zastosuje się środki ograniczające przenikanie hałasów zewnętrznych i wewnętrznych. Pomieszczenia możemy chronić przed hałasami wewnętrznymi stosując odpowiednie rozwiązania budowlane w konstrukcji budynków oraz instalując specjalne zabezpieczenia akustyczne w hałaśliwych urządzeniach i maszynach. Generalną zasadą jest wydzielenie z konstrukcji budynku pomieszczeń ze źródłami drgań i hałasu o dużych poziomach, np. szyby i maszynownie dźwigów, stacje trafo, kabiny sanitarne itp., w postaci niezależnej konstrukcji, izolowanej od pomieszczeń przerwami powietrznymi lub przekładkami przrzeciwdrganiowymi. Niezmiernie ważną sprawą jest zastosowanie ścian zewnętrznych i wewnętrznych a także drzwi i okien o własnościach akustycznych, spełniających wymagania normowe. Wykonanie ww. przegród o własnościach akustycznych zgodnych z wymaganiami normy PN-B-02151 – 3:1999 zapewnia ograniczenie poziomu hałasu do poziomu dopuszczalnego.

  Często użytkownicy mieszkań skarżą się na hałas przenikający przez ściany działowe między mieszkaniami. Zwykle przyczyną tego stanu jest niedostateczna izolacyjność akustyczna. Powszechnie stosowany na ściany działowe gazobeton o grubości 24 cm (obustronnie tynkowany) wykazuje wskaźnik izolacyjności akustycznej właściwej 47 dB. Po uwzględnieniu poprawek (na przenoszenie boczne i C) wskaźnik oceny przybliżonej izolacyjności akustycznej właściwej wynosi 44 dB. Taka ściana nie spełnia wymagań normy, gdyż dla ścian między mieszkaniami powinna mieć wartość 50 dB. Należy zatem podwyższyć izolacyjność o 6 dB. Jakie są więc środki zaradcze? Można tu zastosować dwie metody. Pierwsza z nich polega na domurowaniu po jednej stronie ściany działowej drugiej ściany z betonu komórkowego, cegły lub pustaków ceramicznych (np. PDI) o grubości 6 cm, w odległości 6 cm od ściany bazowej. Przestrzeń między ściankami można wypełnić (w tym wypadku nie jest to konieczne) wełną mineralną lub watą szklaną w celu zwiększenia izolacyjności akustycznej. W drugiej metodzie stosujemy lekką ściankę gipsowo-kartonową. Z jednej strony ściany działowej dostawiamy ustrój izolacyjny na szkielecie metalowym o szerokości 50 mm, składający się z wełny mineralnej i płyty gipsowo-kartonowej. Szkielet należy mocować do ściany (lub do stropu i
  sufitu) przy użyciu podkładek elastycznych.

  Więcej na stronie:

  Autor: rzeczoznawca sądowy, akustyk dr Witold Ziółkowski 504 095 230

 • 25 czerwca 2014 17:35:46 CEST
  płyty wełny mineralnej tzw. Aku -Płyta Isovera jest uniwersalnym materiałem do izolacji akustycznej możemy nią wyciszyć podłogę, dach ,sciany.
  • 66 wpisy
  11 sierpnia 2017 15:49:52 CEST
  Strasznie długi ten tekst. U mnie jako izolacja akustyczna świetnie się sprawdza składana ścianka swg 120 od Sowana. Oddziela jedną część pokoju od drugiej, a izoluje lepiej niż prawdziwa ściana.
  • 4 wpisy
  20 maja 2019 15:59:49 CEST

  Ja też niedawno szukałam odpowiedzi w tym temacie. Postawiliśmy na płyty warstwowe ze wzmocnieniem akustycznym. Producent "Veyna" wykonuje również grubość płyty według potrzeby i to nam się najbardziej podobało.


  Ten wpis został zmieniony przez kryszulka w 20 maja 2019 16:00:06 CEST"
  • Moderator
  • 6 wpisy
  • Ekspert forum
  22 maja 2019 12:22:51 CEST
  Izolacyjnosc akustyczną ścian murowanych możemy poprawić np. poprzez zastosowanie tzw. przedścianki. Wówczas dokładamy ustrój tłumiący (najlepiej od strony źródła dźwięku), gdzie między profile układamy wełne mineralną np. skalną wełnę ROCKTON a nastepnie przykrecamy płyty gipsowo kartonowe.
  w ten sposob jesteśmy w stanie podwyższyć izolacyjnośc akustyczną przegrody o 6-11 dB.
  Poniżej przedstawiam film pokazujący sposób wykonania takiej przedścianki :

Szybka Odpowiedź