Forum Budowlane » Instalacje wodno-kanalizacyjne

oczyszczanie ścieków

• 6 czerwca 2008 17:10:55 CEST
    jakie są możliwości oczyszczania ścieków bytowo-gospodarczych jak nie ma się przyłącza do kanalizacji miejskiej?
    • 2 wpisy
    18 grudnia 2008 23:33:42 CET
    tzw ekologiczna oczyszczalnia ściaków - nowoczesne szambo z możliwością odprowadzania przefiltrowanych ścieków do gruntu. Łatwe w montażu, proste w obsłudze ale... oczywiscie zawsze jest jedno ale wg unijnych przepisów każdy dom (w miejscach gdzie oczywiście to realne) ma być podłaczony do kanalizacji zbiorczej. Jeśli mieszkasz w miarę blisko takowej sieci, innych domostw, chyba warto pomyśleć nad podłaczeniem się od razu do oczyszczalni.

Serdecznie pozdrawiam.
    • 12 wpisy
    25 lutego 2009 16:41:35 CET
    Witam, polecam oczyszczalnie firmy aquaeco. Spełniają wszelkie normy Unii, więc nie ma z nimi prawnych problemów. Bezawaryjna konstrukcja jest dodatkową zaletą. Można spokojnie rozwiązać problem ścieków i spać spokojnie:)
    • 1 wpisy
    26 lutego 2009 15:18:20 CET
    Na jakich zasadach działa taka oczyszczalnia? To jest drenażówka?
    • 12 wpisy
    27 lutego 2009 11:11:58 CET
    Oczyszczalnie drenażowe stają się powoli przeszlością. W naszj ofercie nie ma ich już od dłuższego czasu.
    Co do systemu działania proszę bardzo:
    Jest to całkowicie biologiczna oczyszczalnia pracująca w systemie SBR (sekwencyjny proces oczyszczania biologicznego) z osadem czynnym.
    Oczyszczanie ścieków oparte jest na metodzie oczyszczania biologicznego. Substancją aktywną w procesie oczyszczania jest osad czynny, będący mieszaniną mikroorganizmów, którym do rozwoju i życia niezbędne są substancje zawarte w ściekach. W procesie tym następuje wyeliminowanie zanieczyszczeń amoniakalnych i usuwane są zanieczyszcza organiczne. W procesie oczyszczania nie stosuje się żadnych dodatkowych związków chemicznych.
    Oczyszczalnia AQUAmax pracuje w systemie SBR. Wykonuje 3 cykle w ciągu dnia i odpowiada to czasowi cyklu wynoszącemu 8 godzin. Cykl oczyszczania dzieli się na 4 fazy:

1. Faza dopływu ścieków
    2. Faza oczyszczania
    3. Faza osadzania
    4. Faza odpompowania oczyszczonego ścieku
    Ścieki spływają grawitacyjnie do pierwszej komory osadnika (pierwszego zbiornika), gdzie ulegają sedymentacji i flotacji (oczyszczenie mechaniczne) – odseparowane zostają zawiesiny opadające oraz zanieczyszczenia stałe o gęstości mniejszej niż ściek (flotujące). Następnie poprzez zatopiony przelew ścieki mechanicznie przepływają do drugiej komory (drugiego zbiornika), pełniącej również funkcje bufora dla dopływających ścieków, z której agregat pompująco-napowietrzający AQUAmax pobiera porcję ścieków do bioreaktora. Zachodzi to przy wykorzystaniu zasady naczyń połączonych. Napełniana jest rura łącząca komorę drugą z bioreaktorem przez wtłoczenie ścieku za pomocą pompy, która znajduje się w agregacie. Powstały słup cieczy wywołuje przepływ ścieku z komory buforowej (zbiornika drugiego) do zbiornika SBR (zbiornik trzeci). W bioreaktorze zachodzą biochemiczne procesy degradacji zanieczyszczeń przy udziale mikroorganizmów podczas napowietrzania. Potem następuje faza osadzania. Tu zostaje wyłączony agregat AQUAmax i następuje proces oddzielania kłaczków osadu od oczyszczonego ścieku. W tym czasie urządzenie nie pobiera energii elektrycznej. I tak oczyszczony ściek zostaje wypompowany do rury odpływowej.
    • 1 wpisy
    12 marca 2009 11:20:14 CET
    czy jest możliwość przerobienia starego szamba na taką oczyszczalnię?
    • 12 wpisy
    16 marca 2009 16:53:55 CET
    http:// zapraszam do zapoznania się z ofertą i dyskusji na temat nowej strony:)
    • 12 wpisy
    16 marca 2009 16:55:17 CET
    Zbiornik już istniejący (stare szambo) jak najbardziej można wykorzystać jeśli oczywiście się do tego celu nadaje min. jest szczelny. Pozdrawiam.
    • 2 wpisy
    7 listopada 2010 01:25:33 CET
    Od pewnego czasu z instalacji kanalizacyjnej w moim domu wydobywa się nieprzyjemny zapach. Nie mam szamba, instalacja jest podłączona do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Nigdy wcześnie nie występowała taka sytuacja. Czy należy taką instalację specjalnie konserwować? W jaki sposób? Znajomy poleca wezwanie specjalistów instalatorów z Poznania. Można jakoś samodzielnie rozwiązać problem?
  • 13 maja 2011 12:01:07 CEST
    Od pewnego czasu z instalacji kanalizacyjnej w moim domu wydobywa się nieprzyjemny zapach. Nie mam szamba, instalacja jest podłączona do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Nigdy wcześnie nie występowała taka sytuacja. Czy należy taką instalację specjalnie konserwować? W jaki sposób? Znajomy poleca wezwanie specjalistów instalatorów z Poznania. Można jakoś samodzielnie rozwiązać problem?

Rozwiązaniem może być wyprowadzenie odpowietrzenia ponad kalenicę budynku. Jeżeli odpowietrzenie wyprowadzone jest jedynie do pionu wentylacyjnego to może Pan odczuwać nieprzyjemne zapachy. Proszę też zadbać o czystość instalacji kanalizacyjnej (syfony, piony kanalizacyjne, rury). Raz na jakiś czas trzeba użyć kreta bądź innych preparatów dostępnych na rynku służących do czyszczenia instalacji kanalizacyjnej.
    Pozdrawiam
    • 5 wpisy
    17 maja 2011 15:31:23 CEST
    A mam pytanie,czy słyszeliście o firmie Eko-dom,która zajmuje się produkcją i montażem przydomowych oczyszczalni ścieków,konkretnie chodzi mi o ofertę ze strony
    • 5 wpisy
    17 maja 2011 15:31:51 CEST
    link do strony:
    http://
    • 7 wpisy
    25 września 2011 23:46:37 CEST
    znalazlem kilka ciekawych info odnosnie przydomowych eko-oczyszczalni http:// zawsze warto wiedziec wiecej. a tak w ogole to ciekawy blog o odnawialnych źródłach energii. pozdrawiam
    • 3 wpisy
    19 grudnia 2011 15:26:23 CET
    Do najpopularniejszych metod radzenia sobie ze ściekami bytowymi należą:

a). Szamba - betonowe lub plastikowe

Szamba cechuje nieco niższy koszt początkowy od oczyszczalni, jednak koszty jego utrzymania są znacznie większe przez co wraz z upływem czasu na tej inwestycji zaczyna się tracić.
    Niekiedy szamba podczas eksploatacji ulegają rozszczelnieniu, co powoduje skażenie wód gruntowych i ziemi, na której mieszkamy z rodziną. W niektórych przypadkach może się to również skończyć karami finansowymi nakładanymi przez odpowiednie organy.

b). Przydomowe oczyszczalnie ścieków - drenażowe, biologiczne lub roślinne

W stosunku do szamb cechują się wyższymi jednorazowymi kosztami początkowymi, jednak zwracają się wraz z upływem czasu. Wywózki dokonuje się średnio raz na 18-24 miesiące, a oczyszczoną wodę można po raz kolejny wykorzystać do nawadniania ogrodu, ponieważ jest ona bogata w biogeny. W zależności od warunków wodno-gruntowych i powierzchniowych stosuje się różne rozwiązania oczyszczalni - najpopularniejsze to drenażówki (większa powierzchnia), sekwencyjne reaktory biologiczne (mała powierzchnia) oraz oczyszczalnie roślinne.
    Coraz więcej ludzi decyduje się jednak na oczyszczalnie włókninowe (OWG TRIO), ponieważ bardzo dobrze pracują w trudno przepuszczalnym gruncie oraz przy wysokim poziomie wód gruntowych, gwarantując prawidłową pracę przez lata.

Każde rozwiązanie ma swoje za i przeciw, dlatego najlepiej zasięgnąć fachowego doradztwa przed wyborem oczyszczalni dla siebie, gdyż każda działka ma inną specyfikę i warunki.

Aby uzmysłowić sobie ile jest możliwości zagospodarowania ścieków można wejść na stronę [URL=http:// www. i przejrzeć ofertę. Jeżeli natomiast ktoś ma nietypową sytuację lub indywidualne pytania to najlepiej pytać przez formularz.
  • 17 stycznia 2012 11:54:01 CET
    Ciekawi mnie jak te eko-oczyszczalnie sprawdzają się w praktyce,możesz napisać coś więcej na ich temat? Interesują mnie także ceny.

Pozdrawiam www.
    • 20 wpisy
    5 marca 2012 14:07:52 CET
    Ceny może nie należą do najniższych. A jeśli chodzi o użytkowanie to takie oczyszczalnie świetnie spełniają swoje zadania.
  • 4 czerwca 2012 12:36:34 CEST
    Myślę, że tym wypadku przydomowa oczyszczalnia ścieków to bardzo dobry pomysł. Bardziej ekonomicznie na przyszłość i lepiej dla środowiska. Choć z tego co się orientuje teraz nawet są produkowane szamba ekologiczne. Znam fajną firmę, która zajmuje się właśnie takimi zleceniami, co prawda ja akurat zamawiałem oczko (z którego jestem w 100% zadowolony), ale przeglądając ofertę widziałem właśnie, że mają także przydomowe oczyszczalnie ścieków, szamba itp. Rzadko można spotkać profesjonalną firmę, zwykle wszystkie odwalają fuszerki. Tutaj jednak mogę Wam zagwarantować, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. A mówię o firmie NARO. Pewnie część osób tutaj ją zna, bo to profesjonalna i dość rozpoznawalna firma na rynku. No i słynie z ekologicznego podejścia. A to ostatnio jest jak najbardziej na modzie. Firma ma też stronę internetową, więc możecie się zapoznać z dokładniejszymi informacjami nie wychodząc. Tutaj macie adres:
    • 71 wpisy
    4 lutego 2013 12:15:50 CET

U nas sąsiedzi mają takie oczyszcalnie - sama się nad takim rozwiązaniem zastawaniam - bo cały czas korzytsamy z szamba. U mnie w regionie chyba najbardziej znana jest firma Eko-Sum, z tej tez firmy maja oczyszalnię sąsiedzi - podobno nie ważne są warunki gruntowe.

Szybka Odpowiedź