Forum Budowlane » Izolacje budynku - FORUM EKSPERCKIE: zadaj pytanie

Izolacja i ocieplenie ścian fundamentowych.

  • 2 wpisy
  26 sierpnia 2014 18:57:04 CEST

  Witam. Pytanie rodzi się dlatego iż nic konkretnego nie można znaleść w necie. Krótko pisząc. Ławy wylane - zostały zasmarowane masą bitumiczno-asfaltową plus na to papa,i powistały sciany fundamentowe. Od środka są zaizolowane środkiem dypresyjno-kauczukowym (wodnym)nie pamiętam producenta a na zewnątrz 2 x abizol p - masa na rozpuszczalniku organicznym, fundamenty trzeba ocieplić sytropianem i pytanie takie czy na ten abizol p można bez problemu położyć masę dypresyjną ?????

   

  (muszę tak zrobić gdyż zje mi styropian ;). W planach jest położenie gruntu dypresyjnego tj. rozcieńczenie tego środka 1:1 z woda i wtedy dopiero porządna warstwa dypresyjna i na to styro potem siatka zatarta i jeszcze raz masa dypresyjna.

 • 8 września 2014 19:37:33 CEST

  Ponieważ abizol p zalecany jest do izolacji fundamentów nieocieplanych, radzę skontaktować się z doradcą technicznym producenta abizolu p w celu ustalenia, czy dodatkowa masa dyspersyjna może być zastosowana i czy zapewni ona bezpieczne użycie styropianu.

   

  eDoradca PSPS


  Ten wpis został zmieniony przez eDoradcaPSPS w 15 grudnia 2014 22:03:19 CET"
  • 2 wpisy
  18 maja 2015 21:51:48 CEST
  Ocieplamy domy, poddasza, hale, dachy oraz wszelkie inne konstrukcje budowlane na terenie
  całego kraju. Używamy skutecznej IZOLACJI Icynene, która idealnie sprawdza się przy
  bezpośrednim natrysku na różnego rodzaju membrany i folie dachowe. Jest niezastąpiona w
  izolacji poddaszy w bezpośrednim natrysku na deski lub płyty drewnopochodne.!
  Skuteczna IZOLACJA Icynene to produkt bardzo lekki, ważący około 8kg/m3, dzięki czemu nie
  obciąża konstrukcji dachowej. Nasz system również sprawdza się bardzo dobrze jako izolacja
  akustyczna, jest to bardzo ważne przy dachach z membraną dachową i blachodachówką. Bardzo
  dobre parametry wygłuszające znacznie redukują hałas pochodzący od blachy, np. przy
  intensywnych opadach.!
  Dzięki temu, że pianka ICYNENE LDC-50 podczas natrysku zwiększa swoją objętość
  kilkunastokrotnie, z łatwością uszczelnimy i wypełnimy przestrzenie przy murłacie lub innych
  elementach konstrukcyjnych.!
  • 174 wpisy
  31 maja 2015 22:19:00 CEST
  podczas izolacji fundamentu i ściany zewnętrznej, dochodzi często do powstania mostka termicznego. Dlatego Knauf Therm proponuje wykonanie tego elementu zgodnie z poniższymi założeniami.1. Podstawowa izolacja termiczna musi być ciągła i wykonana w pełnej grubości projektowej. Nie należy zastępować izolacji cieńszą warstwą – np. na grubszej warstwie klejowej; nie wskazane jest również układanie izolacji warstwami np. 2 grubości 3 cm zamiast 6 - zabieg ten może bowiem spowodować podwójny błąd w ciągłości, a ponadto nie ustrzeżemy się powstania rozdzielnia izolacji przy obwodzie od strony bocznych krawędzi np. na połączeniu izolacji fundamentu i ściany nadziemnej jak również dachu.
  2. Ograniczyć do minimum przebicia izolacji (o ile nie jest to wymagane w ST systemu docieplenia), najlepiej przez zastosowanie klejów, które dopuszczają eliminację łączników czyli kołków – każde punktowe przebicie izolacji powoduje bowiem lokalne osłabienie ocieplenia a ponadto możliwość penetracji wody.
  3. Prace powinny być wykonywane w taki sposób i w takim czasie aby nie dopuścić do zamknięcia wody technologicznej. Większość materiałów budowlanych używanych do wznoszenia budynków wymaga użycia wody która z czasem odparuje – wszelkie prace izolacyjne powinny być prowadzone po całkowitym wyschnięciu podłoża jak również w okresie suchym – niedopuszczalne jest prowadzenie takich prac bezpośrednio po wykonaniu konstrukcji np. na drugi dzień po zabetonowaniu ścian fundamentowych, a także w okresie dużych opadów deszczu kiedy na ścianę zacina deszcz – czasokres ten się skraca kiedy stosuje się elementy murowe i jedynym materiałem mokrym jest zaprawa, niemniej jednak kiedy ściana jest tynkowana to takie rozwiązanie należy już traktować jako całkowita powierzchnię mokrą.
  4. Ponieważ prace izolacyjne są etapowane w czasie – najczęściej na 2, a czasem 3 etapy, dlatego też ważne jest aby właściwie połączyć te prace. Cześć podziemną izolacji wykonuje się najczęściej razem ze stanem zero czyli łącznie z wykonaniem ścian fundamentowych. Jest to niezbędne gdyż pozostawianie otwartych (nie zasypanych) ścian na okres zimowy może spowodować zastój wody w wykopach przy ścianach budynku, jej zamarznięcie, a w konsekwencji uszkodzenie konstrukcji. Z kolei zasypanie wykopów i wykonanie docieplenia ścian po pewnym czasie, zwiększa zakres robót ziemnych, a ponadto zmusza do dodatkowych prac – osuszenie i oczyszczenie z wilgoci i czyszczenie z ziemi ścian fundamentowych. Potem następuje budowa części nadziemnej – ścian i dachu, a następnie ocieplenie, które dołącza się do istniejącej izolacji podziemnej (wtedy występują dwa etapy) lub pozostawia przerwę na części cokołowej – ok. 50 cm nad gruntem, a dopiero na samym końcu uzupełnia izolację na odcinku między częścią podziemną i nadziemną (wtedy występują trzy etapy). Niestety etapowania nie da się uniknąć dlatego ważne jest aby każdy etap wykonać starannie, a przede wszystkim zadbać o właściwe połączenie- uciąglenie izolacji.
  5. W obecnych standardach budynków niskoenergetycznych powinno się ponadto zadbać o dodatkowe poziome odcięcie termiczne części podziemnej, zimnej – wykonane najczęściej z betonu monolitycznego lub elementów betonowych, od materiałów nadziemnych, ciepłych – ścian nadziemnych. Odcięcie to powinno występować na poziomie posadzki lub tuż nad gruntem i być umieszczane w ścianie na całej jej szerokości (grubości) i na całym obwodzie budynku. Zabieg ten pozwala ponadto połączyć izolacje pionową ścian z izolacją poziomą pod posadzką w budynku tworząc i tym razem ciągłość izolacji.
  • 2 wpisy
  1 lipca 2015 10:43:56 CEST
  Polecam Ci firmę Cels - profesjonaliście, dokładnie wykonują swoją pracę, stosują piankę do ocieplania co się świetnie sprawdza. Sam korzystałem z ich usług i jestem bardzo zadowolony. Polecam!
  • 95 wpisy
  7 lipca 2015 15:54:13 CEST
  "5. W obecnych standardach budynków niskoenergetycznych powinno się ponadto zadbać o dodatkowe poziome odcięcie termiczne części podziemnej, zimnej – wykonane najczęściej z betonu monolitycznego lub elementów betonowych, od materiałów nadziemnych, ciepłych – ścian nadziemnych. Odcięcie to powinno występować na poziomie posadzki lub tuż nad gruntem i być umieszczane w ścianie na całej jej szerokości (grubości) i na całym obwodzie budynku. Zabieg ten pozwala ponadto połączyć izolacje pionową ścian z izolacją poziomą pod posadzką w budynku tworząc i tym razem ciągłość izolacji. "

  Prościej jest położyć izolację pod płytą fundamentową i połączyć ją z izolacją ścian zewnętrznych.
  • 541 wpisy
  22 października 2016 12:15:58 CEST
  Osobiście przekonałem się o jakości firmy Akma i zaprawy Oxydtron Nanocement, więc jeżeli ktoś potrzebuje izolacji fundamentów/poziomej/pionowej to własnie warto zgłosić się do nich. zaprawa ta znacząco zmniejsza przenikanie ciepła przez ściany budynku powodując jego akumulację, Przy większych inwestycjach działają na terenie całego kraju, natomiast mniejszych typu budynku domu w rejonie Łodzi.
  • 174 wpisy
  31 października 2016 21:43:07 CET

  Na stronie knauf-industries_pl jest dostępny gotowy schemat prawidłowej izolacji fundamentu zarówno dla budynku podpiwniczonego jak i niepodpiwniczonego. Zalecam zapoznać się z oferowanymi rozwiązaniami, gdyż w trakcie wykonywania tego elementu budynku, dochodzi do wielu błędów wykonawczych, które są na późniejszym etapie trudne lub wręcz niemożliwe do usunięcia.


  Ten wpis został zmieniony przez erzecznikkt w 31 października 2016 21:45:01 CET"
 • 16 września 2017 23:07:15 CEST

Szybka Odpowiedź