Forum Budowlane » Systemy centralnego odkurzania

  • 65535 wpisy
  19 lutego 2007 16:24:04 CET
  Witam,
  mam kilka pytań odnośnie odkurzacza centralnego:
  1. Czy możliwe jest podłączenie rury bezpośrednio do jednostki ssącej? Zakładam, że umiejscowiona będzie w garażu, więc czy do odkurzania garażu muszę robić dodatkowe gniazdo w garażu, czy też mogę podłączyć rurę bezpośrednio?
  2. Ile gniazd powinno być zainstalowanych w dwukondygnacyjnym domu o pow. 300 m2? Domyślam się, że zależy to od rozkładu pomieszczeń, ale pewnie są jakieś dane uśrednione.
  3. Jaki jest przybliżony koszt instalacji wszystkich rur w domu o pow. 300 m2? (bez jednostki centralnej).
  4. Czy do odkurzaczy wszystkich firm instalacja jest wykonywana w ten sam, standardowy sposób? Czy jeśli zrobię instalację w czasie budowy, a sam odkurzacz będę chciała dokupić za np. 2 lata, może okazać się, że elementy te nie będą ze sobą kompatybilne?
  Pozdrawiam
  • 65535 wpisy
  26 marca 2007 19:45:23 CEST
  Witam i odpowiadam:

  1. Bezpośrednio nie. Można to zrobić montując dodatkowy trójnik typu "r" oraz gniazdko garażowe. Ostatecznie wygląda to tak:


  WAŻNE JEST, DLACZEGO tak proponuję. Husky nie montuje gniazd ssących w obudowach, ponieważ:

  a) zasysane tą drogą powietrze zakłuca obieg zasysanego powietrza wewnątrz komory separującej nieczystości, co w efekcie obniża siłę ssącą (a więc skuteczność) jednostki centalnej;
  b) ponieważ, takie gniazdka za brudzone od środka - po otworzeniu klapki wysypuje się z nich nadmiar pyłu "pozyskanego" z komory separującej;
  c) używane zwykle w garażu (bo tam zazwyczaj wisi jednostka centralna z gniazdkiem), po kilku latach wymagają dodatkowego uszczelniania, a zatem można powiedzieć: naprawy jednostki centralnej. Wynika to z faktu, iż odkurzając auto często nie zwracamy uwagi na pozostałą do wykorzystania długość węża (jest za krótki), co skutkuje przyłożeniem dodatkowej siły w miejscu łączenia węża ssącego z gniazdkiem. Oczywiście na gniazdo montowane obok (jak na zdjęciu) również działa taka "zła" siła, ale to gniazdo można wymienić za 30zł no i nie jest to ingerencja w jednostkę centralną (demontaż, wysyłka, naprawa, wysyłka, montaż);
  d) na miejsce łączń rury ssącej i wydmuchowej tak, że nie działają dodatkowe siły wynikające z ruchów opisanych w punkcie "c", a więc trwałość tych bardzo ważnych połączeń nie zmienia się można powiedzieć w ogóle. To ważne dla urządzenia projektowanego do pracy w z góry zaplanowanym miejscu przez wiele lat.

  2. Odpowiedź jest jedna - jak najmniej. Jeśli się da, to dwa. Jeśli nie, to trzy cztery. Z mojego doświadczenia wynika, że to jest około 4-6 gniazd, ale wliczając gniazdo-zmiotkę  , szufelkę automatyczną i gniazdo dla węża miękkiego - kuchennego. I to w ogóle nie zależy od powierzchni, tylko od ukrztałtowania podłóg. Nie jestem entuzjastą jednoznacznych odpowiedzi na pytanie: ile gniazd na ile metrów kwadratowych. Zawsze odpowiadam: jak najmniej i tak, by było wygodnie odkurzać cały dom.

  3. To może być 800zł, ale może być i 3000zł. Najpierw trzeba zrobić projekt wstępny  ź w brzmi przeważnie "tak". Dlatego, że zwykle są to białe instalacje o średnicy 2 cale - 52mm. Do takich rurek projektowane są niemal wszystkie jednostki centralne. Wyjątkiem są pewne włoskie czy niemieckie konstrukcje, do których nie wystarczy zadbać o odpowiednią mufę redukcyjną. Oczywiście taka przeróbka spowoduje, iż system będzie działał, ale moc ssąca z pewnością nie będzie tą, którą zakładał producent. To niemal jak z tłumikiem samochodowym na wydechu: nawet jak od innego auta gabarytowo będzie pasopwał, to silnik może pracować z zupełnie inną (zwykle niższą) mocą.
  • 65535 wpisy
  27 marca 2007 11:53:31 CEST
  Dziękuję za bardzo wyczerpujące odpowiedzi. Teraz już tylko muszę wprowadzić teorię w czyn :-))))
  • 59 wpisy
  29 kwietnia 2008 02:39:44 CEST
  Jest to w sumie bardzo ciekawa rzecz. Tylko nie wiem czy w mojej piwniczce będzie gdzie położyć system ssący...
  • 4 wpisy
  4 września 2009 22:28:59 CEST
  Witam,

  Przy zalozeniu ze posiadamy 2 gniazda ssace np na pietrze i na parterze czy mozna z nich korzystac rownoczesnie kiedy posiadamy dwa weze czy nalezy najpier odkurzyc parter a pozniej pietro?
  • 597 wpisy
  5 lutego 2011 13:53:45 CET
  Wydajność spadnie i to znacząco. Jednostki stosowane w budownictwie jednorodzinnym są dostosowane do korzystania jednocześnie z jednego gniazda.

Szybka Odpowiedź

 
 
 
Obecni eksperci
Agnieszka Skałowska
Projektowanie i aranżacja wnętrz
Systemy alarmowe i telewizja przemysłowa
Domy prefabrykowane, szkielet stalowy
Finanse i formalności