5 czerwca 2017 19:03:23 CEST
Witajcie,
Właśnie zaczynam przygodę z budową domu. Startuję z papierologią pod uzyskanie pozwolenia na budowę
Generalnie mam tak:
1. Mapka do celów informacyjnych - jest
2. Mapa do celów projektowych - robi się
3. Gotowy projekt domu - wybrany i kupiony (jedzie kurierem)
4. Adaptacja projektu - ustalony z architektem adaptującym zakres zmian i wstępne posadowienie budynku (na bazie mapy informacyjnej)
Jeśli dobrze rozumiem jedne z kolejnych kroków to:
1. Badania geologiczne (wstępne odwierty były OK, teren nie budzi niepokoju) po wybraniu posadowienia domu
2. Warunki techniczne przyłączenia mediów (woda, prąd i gaz)
3. Projekty przyłączenia mediów
Moje pytanie tyczy właśnie projektów przyłączenia mediów. Dostałem informację, że w zasadzie robi się 2 projekty. Pierwszy od domu do granicy działki (to załatwił bym z architektem adaptującym), drugi od granicy działki do punku przyłączenia. Tu pytanie, czy rzeczywiście tak to się zazwyczaj robi? W moim wypadku od granicy działki do punku przyłączenia gazu i wody w drodze wewnętrznej (mam współwłasność) jest jakieś 2m, czy muszę mieć na to drugi projekt i płacić za niego drugi raz czy można to pociągnąć jednym projektem? Ile powinien kosztować projekt?
W przypadku prądu mam już skrzynkę na granicy działki, czy tu też wymagany jest dodatkowy projekt?
Z kanalizą sprawa trochę bardziej skomplikowana bo mam trochę pod górę i musiałbym zrobić przydomową przepompownię i podpompować się jakieś 10m (około 2m spadku), albo rozważyć szambo/oczyszczalnię. Teraz pytanie czy do pozwolenia na budowę muszę wybrać ostateczny sposób przyłączenia się do kanalizy i przygotować projekt, czy może nie jest to wymagane? Chodzi o to że chciałem trochę poczytać rozważyć za i przeciw, ale nie chciałbym by przez to reszta papierów czekała (urząd i tak będzie je mielił ze 2-3mies)
Z góry dzięki za pomoc!